Projekt edukacyjny "Przygody Czekoladiksa"
W maju uczestnicy kółka medialnego realizowali projekt edukacyjny „Przygody Czekoladiksa – sprawiedliwa czekolada” w ramach którego:
- nabyli wiedzę o produkcji czekolady i sprawiedliwym handlu;
- zaprojektowali książeczkę edukacyjną dla młodszych kolegów i koleżanek:
„Jak powstaje czekolada?
- ćwiczyli umiejętności organizacyjne i liderskie;
Międzyszkolny konkurs Reportażu Filmowego
Nasza szkoła współorganizowała Szkolny Festiwal Reportażu Filmowego - konkurs, którego pretekstem były 150 urodziny Katowic. Zachęcaliśmy młodzież ze Śląska do przygotowania etiud filmowych opowiadających o jubilacie. Mogły to być opowieści o teraźniejszości lub historii miasta, o ludziach, miejscach, wydarzeniach i pasjach związanych z Katowicami.
Autorów najlepszych produkcji zaprosiliśmy na galę finałową, która odbyła się 27 listopada o godz. 10.30 w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
Nasze jury, w skład którego wchodziły m. in. Anna Kałuża – prof. UŚ oraz Joanna Malicka – producentka filmowa, wybrało najlepsze filmy w dwóch kategoriach: gimnazjów i szkół średnich. Nagrodą główną były warsztaty filmowe prowadzone w języku angielskim przez trenerów medialnych ze stowarzyszenia The Global Experience. Cztery najlepsze filmy festiwalu zostały umieszczone na internetowym kanale Easy Languages, który ma 1.37 miliona odsłon miesięcznie.
Dwa zespoły uczniów nakręciły wywiady uliczne "Miejsca, które warto odwiedzić w Katowicach" i "Niezapomniane wydarzenia w miescie" w ramach cyklu Easy Polish.
Fotorelacja z Gali finałowej
Konkurs fotograficzny "Jestem w gazecie"
W październiku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie fotograficznym "Jestem w gazecie". W finale znalazł się jeden uczeń, którego zdjęcie pojawi się na okładce gazety. Wszystkim, którzy pomogli Kordianowi w facebookowym głosowaniu serdecznie dziękujemy. Czekamy na zdjęcie naszego finalisty.
Czworo uczniów w nagrodę za trafne ujęcia tematyczne uczestniczyło w jednodniowych warsztatach fotograficznych, zorganizowanych przez klub KONTRA. Zobaczcie efekty warsztatów.
Kliknij w obrazek, aby zobaczyć fotorelację
Projekt edukacyjny "English in action"
Partnerzy projektu:
Cele projektu:
- podniesienie poziomu kompetencji językowych z zakresu języka angielskiego oraz przełamanie bariery w jego stosowaniu w sytuacjach komunikacyjnych
- rozwijanie umiejętności pracy zespołowej
- rozwijanie umiejętności komunikacyjnych
- zdobycie podstawowej wiedzy i umiejętności na temat obsługi kamery, programów do edytowania filmów i gry aktorskiej
Opis projektu:
Engilsh in action to cykl 12 półtoragodzinnych zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez Beniamina Eve’a dla uczniów dwóch szkół w Katowicach (Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej 2 st. im.
K. Szymanowskiego). Zajęcia są adresowane do młodzieży zainteresowanej rozwijaniem umiejętności z zakresu posługiwania się językiem angielskim w codziennych sytuacjach komunikacyjnych oraz tworzenia filmów. W każdej ze szkół może uczestniczyć w zajęciach ok. 8 osób. Każda z grup będzie miała dodatkowo nauczyciela opiekuna spośród kadry nauczycielskiej danej szkoły.
Uczestnicy warsztatów będą posługiwali się językiem angielskim i wspólnie z instruktorem będą tworzyć etiudy filmowe. Zajęcia będą zawierać też elementy pracy nad gramatyką i tworzeniem tekstów w języku angielskim.
Zakłada się, że uczniowie będą mieli wpływ na treść i formę filmów, jakie powstaną w trakcie zajęć. każde kolejne spotkanie będzie się odwoływało do treści z poprzednich i wprowadzało nowe umiejętności medialne i językowe.
Uczniowie będą rozwijać miękkie umiejętności takie jak: praca zespołowa, wyrażanie myśli i emocji, komunikowanie się za pomocą różnych mediów oraz umiejętności twarde takie jak: obsługa kamery, edytowanie, gra aktorska.
Postęp w zakresie umiejętności językowych będzie mierzony za pomocą testów, jakie zostaną przeprowadzone na początku i na końcu kursu.
Zakłada się, że każdy uczestnik warsztatów weźmie udział w produkcji dwóch etiud filmowych.
Wszyscy uczestnicy projektu po jego zakończeniu otrzymają certyfikaty z opisem zdobytych umiejętności.
Benjamin Eve jest nauczycielem języka angielskiego i nowych mediów. Pochodzi z Yorku. Obecnie pracuje w Katowicach dla stowarzyszenia The Global Experience w ramach programu dla młodych przedsiębiorców European Young Entrepreneurs Program. Ben ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów medialnych dla młodzieży. W 2011 roku uczestniczył w projekcie Spotkanie kultur realizowanym w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej 2 st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
Opiekunki koła medialnego:
Izabela Kornak-Zaleska
Elżbieta Indyka