Oddział sportowy

Oddział sportowy o profilu pływanie i lekkoatletyka

W gimnazjum uczniowie mogą rozwijać swoje pasje sportowe. Oferujemy profile pływanie i lekkoatletyka. Nauka odbywa się w ramach jednej klasy sportowej w osobnych grupach sportowych w zależności od zainteresowań. Patronami klasy sportowej jest Klub sportowy „Pałacu Młodzieży w Katowicach” oraz Klub MKS MOS Katowice

Zaletą uczęszczania dziecka do klasy o profilu pływackim jest możliwość korzystania z pływalni oraz systematycznego uczestnictwa w prowadzonych przez doświadczonych nauczycieli – trenerów pływania. Lekkoatleci maja możliwość trenowania pod okiem fachowców na stadionie AWF.

Ponadto zajęcia sportowe przyczynią się do kreowania pożądanych zachowań społecznych, takich jak: praca w zespole, zasady fair play, czy zasady współzawodnictwa, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Zauważono, iż dzieci z klas sportowych nie wykazują zachowań antyspołecznych i niezwykle rzadko występują problemy wychowawcze. Pozytywne zachowania utrzymują się także po zakończeniu kariery sportowej.

Bardzo często stwierdza się, iż dzieci z klas sportowych osiągają lepsze wyniki w nauce w porównaniu do rówieśników uczących się w „zwykłych” klasach. Dzieci biorąc udział w przygotowaniach do różnego rodzaju wydarzeń i imprez sportowych, uczą się obowiązkowości, zdrowej rywalizacji i współpracy.

Wstąpienie do klasy sportowej daje możliwości nabywania umiejętności sędziowskich, ratownictwa wodnego oraz organizatorów sportu, jak również nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie szeroko pojętego sportu.

Absolwenci klas sportowych znakomicie radzą sobie na rynku pracy, kontynuują karierę zawodniczą lub przekazują swoją wiedzę i umiejętności innym, pracując w zakresie biznesu związanego ze sportem i usługami dla ludzi, w zakresie rehabilitacji i rekreacji.

„Przygoda z pływaniem czy lekkoatletyką” to również aspekt zdrowotny. Oba rodzaje sportu kompleksowo stymulują rozwój fizyczny młodego człowieka. W szczególności pływanie odciąża układ mięśniowo – szkieletowy, zwłaszcza kręgosłup podatny na skrzywienia u dzieci i młodzieży. Regularne zajęcia uczą systematyczności, obowiązkowości i pozytywnej postawy życiowej.

Wszystko to sprawia, że klasa sportowa niesie za sobą bardzo dużo korzyści dla dzieci i młodzieży.

Udział w zajęciach szkolnych jest bezpłatny.

Pytania i odpowiedzi:

Czym różni się klasa o profilu pływackim i lekkoatletycznym od klasy nieprofilowanej ?

Klasa sportowa ma ten sam program nauczania co równoległe do niej klasy. Wyróżnia ją natomiast realizacja dodatkowych 6 godzin tygodniowo: grupa pływacka – zajęcia na basenie, grupa lekkoatletyczna – zajęcia na sali gimnastycznej i na stadionie AWF.

Jakie warunki trzeba spełnić aby wstąpić do I klasy sportowej o profilu pływanie ?

Umówić dziecko na sprawdzenie umiejętności pływania przez nauczyciela-trenera. Wyrazić zgodę na zapisanie syna/córki do klasy pływackiej (wypełnienie deklaracji).

Dodatkowym warunkiem przystąpienia dziecka do klasy pływackiej jest brak medycznych przeciwwskazań do uprawiania pływania.

Przystąpienie do testu sprawności sportowej w Pałacu Młodzieży

Przystąpienie do rekrutacji zgodnie z zasadami rekrutacji do klasy sportowej.

Jak wyglądają zajęcia w okresie zimowym? Czy dzieci w związku z treningami na basenie są bardziej narażone na przeziębienia ?

Dla sportowców pora roku nie ma znaczenia. Dzieci które trenują pływanie naprawdę rzadziej chorują. Ogromna ilość godzin poświęcona treningowi nie tylko hartuje organizm i uodparnia na przeziębienia ale przede wszystkim uczy pewnych zachowań jak dbanie o własne zdrowie.

Wszelkich informacji dotyczących przystąpienia do klasy o profilu pływackiej udzielają:

trener dr Marek Jabczyk e-mail: marekjabczyk@poczta.onet.pl

trener mgr Agnieszka Sitkiewicz tel. 608 37 37 26 e-mail: aga2207@intria.pl

Jakie warunki trzeba spełnić aby wstąpić do I klasy sportowej o profilu lekkoatletycznym ?

Patronat nad klasą obejmie Klub MKS MOS Katowice. Zajęcia treningowe będą ujęte w planie lekcji.

Kandydaci do klasy sportowej muszą spełniać następujące warunki:

1. Posiadają bardzo dobry stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem lekarskim o zdolności do uprawiania sportu wydanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny sportowej;

2. Zaliczyli próby sprawności fizycznej ustalone przez komisję rekrutacyjną;

3. Złożyli pisemną zgodę rodziców na uczęszczanie kandydata do klasy sportowej.

4. Przystąpienie do rekrutacji zgodnie z zasadami rekrutacji do klasy sportowej.

Bliższych informacji udzielają trenerzy sekcji LA:

p. Stanisław Bonk tel. 609 285 398

Sukcesy klas sportowych

KLASA II PŁYWACKA ROK SZK. 2015/2016

XV GIMNAZJADA PŁYWACKA O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA KATOWIC

II m-ce w konkurencji 50 m. stylem klasycznym

II m-ce w konkurencji 100 m. stylem zmiennym

III m-ce w konkurencji 50 m. stylem klasycznym

III m-ce w konkurencji 100 m. stylem zmiennym

III m-ce sztafeta 4x50 m. stylem dowolnym kobiet

II m-ce sztafeta 4x50 m. stylem dowolnym

II m-ce sztafeta 10x25 m. stylem dowolnym mix

Nasza szkoła w końcowej punktacji zajęła II m-ce na 11 szkół startujących w zawodach!

LIGA KLUBÓW ŚLĄSKICH SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH I PONADGIMNAZJALNYCH I edycja Gliwice

13 m-ce w konkurencji 100 m. stylem grzbietowym 1:12.74