źródło: fotopolska.eu

Nasza szkoła istnieje od roku 1908. Została zbudowana przez Niemców przy ulicy Bartosza Głowackiego dla płci pięknej z południowej części Katowic; nadano jej imię Henryka Kleista, znanego niemieckiego dramaturga. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku odrodziła się w niej nauka polskiej historii i kultury. Po raz pierwszy naszej szkole nadano imię Marii Konopnickiej, poetki, która kochała lud i ziemię śląską, a funkcję jej pierwszego kierownika pełnił rektor Cieślik. W 1935 roku stworzono w budynku mieszczącym żeńską szkołę powszechną numer 2, szkołę męską numer 26, ponieważ rejon tej placówki był znacznie większy niż obecnie - uczęszczało do niej aż 1205 dzieci. Co roku opuszczały ją kolejne, przepełnione patriotyzmem szeregi przyszłych harcerzy, harcerek, żołnierzy i powstańców. Jawną działalność edukacyjną przerwała na 5 lat II Wojna Światowa. Po jej zakończeniu w 1945 roku, szkoły numer 2 i 26 zostały połączone pod przewodnictwem nowego kierownika - Emila Kujawskiego.

Niestety rozpoczęły się w Polsce lata komunizmu. Do 1948 roku szkoła im. Marii Konopnickiej była koedukacyjna. W tym czasie szkoła została rozbudowana i zmieniona w szkołę żeńską. W 1955 roku dołączono ją do "jedenastolatki" i nazwano Szkołą Podstawową oraz Liceum Ogólnokształcącym numer IV im. Marii Konopnickiej. Krótki był żywot tego olbrzyma. Od drugiego półrocza 1960 roku wydzielono ją znowu jako Szkołę Podstawową numer 2 pod kierownictwem Janiny Świątkowej.

W wyniku licznych zmian liczba uczniów zmniejszyła się do 566 dzieci. We wrześniu 1969 roku szkołę żeńską przekształcono ponownie w koedukacyjną. Niewiele gmachów miało równie zmienną i niepowtarzalną historię.

W roku 2000 Szkoła Podstawowa nr 30 im. Stanisława Wyspiańskiego została przekształcona w Gimnazjum nr 2.

W 2012 roku utworzono w szkole klasy dwujęzyczne z językiem hiszpańskim, a szkoła otrzymała nazwę Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi.

Od 1 września 2017 r., w związku z reformą oświaty, Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi zostało włączone do II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach.

.

Dyrektorzy szkoły: