... poza szkołą

 

Od wielu już lat ściśle współpracujemy z Polskim Towarzystwem Geograficznym Oddział Katowice przy UŚl WNoZ w Sosnowcu. Młodzież naszego gimnazjum pod opieką nauczycielki geografii uczestniczy w cyklu zajęć popołudniowych „Podróże po świecie” oraz "Geograficzne spotkania pod globusem". Są to spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy odwiedzają dalekie zakątki naszej planety i dzielą się swoimi wrażeniami, wspomnieniami, zdjęciami i pamiątkami.

PTG jest także współorganizatorem konkursu geograficzno - matematycznego GEOMAT.
 

Poniżej zamieszczamy krótkie relacje z niektórych ostatnich wyjazdów…

IV MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GEOGRAFA  (22 kwietnia 2016r.) na Uniwersytecie Śląskim WNoZ w Sosnowcu z uczniami klasy Ic w roli głównej ;) 

Wysłuchaliśmy dwóch ciekawych wykładów w auli uniwersyteckiej: „Metropolie świata” (dr E. Zuzańska – Żyśko) oraz „Sensacje hydrologiczne, czyli ciekawostki o wodzie” ( dr M. Ruman). Dwóch śmiałków sprawdziło stan swojej wiedzy w "Quizie wiedzy geograficznej". Następnie aktywnie pracowaliśmy w czasie warsztatów:         

"W świecie minerałów" rozpoznawaliśmy minerały i skały na podstawie cech widocznych gołym okiem przy pomocy narzędzi (tj np nóż, młotek) i odczynników chemicznych. Było super!

"Marco Polo na uniwersytecie"

"Warsztaty synoptyczne" zapoznaliśmy się z pracą dyżurnego synoptyka prognozującego pogodę, przeprowadziliśmy analizę stanu pogody nad Europą i wykonaliśmy mapę synoptyczną, opracowaliśmy krótkoterminową prognozę pogody dla Górnego Śląska i SPRAWDZIŁA SIĘ !!! Efekty naszej pracy można zobaczyć na gazetce w s20 ;)

"Co nam mówią drzewa o przeszłości? - czyli warsztaty dendrochronologiczne" dowiedzieliśmy się jakich mechanizmów używają drzewa rosnąc w różnych warunkach , pracowaliśmy z mikroskopami i specjalnym oprogramowaniem komputerowym, poznaliśmy sposoby jakich używają naukowcy do pozyskiwania danych dendrochronologicznych aby okreslać wydarzenia z przeszłości

Niestety czas bardzo szybko mijał...

Wszyscy uczestnicy wrócili w świetnym nastroju, doskonałych humorach, pełni wrażeń, zadowoleni i uśmiechnięci. W przyszłym roku również tam będziemy!!!

 

Fotorelacja z wydarzenia

 

SPITSBERGEN - wyspa skał i lodu. Region swiata, gdzie dzień polarny trwa 117 dni, cielą się lodowce a naukowcy obserwują min zmianę tempa przemieszczania sie lodowca Hansa... W miejscowości Longyearbyen ( w Norwegii ) znajduje się najbardziej na północ wysunięty sklep i bankomat... A o tym i o innym w ciekawy sposób opowiadał p.mgr M. Ciepły

 

 

MAROKO – miało być picie marokańskiej herbaty i smakowanie słodyczy przy okazji wspomnień studentów, którzy to spotkanie organizowali… i sami na nie nie przybyli a było… Niestety, z nieznanych nam przyczyn zajęcia się nie odbyły. Aby to wynagrodzić umożliwiono nam podziwianie panoramy Sosnowca i okolic z tzw. Żylety, czyli budynku WNoZ UŚl Było to na wysokości ok. 100 m n.p.m., dzięki czemu mogliśmy odczuć delikatne różnice w temperaturze oraz porywisty wiatr. Wrażenia były niesamowite, pogoda dopisała a i humor uczestników nie opuszczał…. Takich wrażeń się nie spodziewaliśmy!

kliknij w obrazek

BIAŁORUŚ – wbrew stereotypom. Mnóstwo ciekawych informacji od p. E. Markowiaka, który bywał w tym kraju i dzielił się z nami wrażeniami….

W poprzednich latach słuchaliśmy o…

RPA – gdzie w roku jest 320 dni ze słońcem, mieszkają pingwiny przylądkowe a zwiedzać można np. muzeum diamentów…

WIETNAMIE

CHINACH - najludniejszym państwie świata

 ALBANII- pięknej nieznajomej….

 

Kontakt

  • Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach
    40-052 Katowice
    ul. Bartosza Głowackiego 4
  • (32) 251-73-46

Gdzie jesteśmy

Aktualności