Strona w trakcie realizacji.
Oddziały dwujęzyczne
1. Gimnazjum prowadzi oddziały dwujęzyczne z językiem hiszpańskim od września 2012 roku. Mamy 3 oddziały, po jednym na każdym poziomie, w których uczy się 100 uczniów. Uczniowie mają szansę kontynuowania nauki w klasach dwujęzycznych z językiem hiszpańskim w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Katowicach.
Klasa dwujęzyczna realizuje język hiszpański w wymiarze rozszerzonym – 6 h tygodniowo oraz drugi język obcy – j. angielski na poziomie III 1 – 2 h na ucznia:
- klasa I: język hiszpański 3h + język hiszpański - dodatkowy 3h na ucznia,
- klasa II: język hiszpański 4h + język hiszpański - dodatkowy 2h na ucznia,
- klasa III: język hiszpański 4h + język hiszpański - dodatkowy 2h na ucznia.
W drugiej i trzeciej klasie 1h zajęć prowadzi nauczyciel narodowości hiszpańskiej, który realizuje program nauczania w języku hiszpańskim wzbogacony o elementy literatury, historii, geografii oraz wiedzy o kulturze i sztuce w języku hiszpańskim, 1h nauczyciel języka hiszpańskiego obejmującą elementy wiedzy o kulturze i sztuce Hiszpanii.
Uczniowie klasy dwujęzycznej poznają także elementy kultury, historii i geografii Hiszpanii i krajów hiszpańskojęzycznych, literaturę Hiszpanii również na przedmiotach realizowanych po polsku, których program nauczania zostaje wzbogacony o wiedzę na temat kultury hiszpańskojęzycznej (np. na języku polskim uczniowie zapoznają się z twórczością znanych, hiszpańskojęzycznych twórców, na zajęciach artystycznych poznają sztukę Hiszpanii i Ameryki Południowej itp.).
W naszym Gimnazjum realizujemy program nauczania języka hiszpańskiego, jako języka obcego E/LE dla oddziałów dwujęzycznych w gimnazjum opracowany przez biuro Radcy ds. Edukacji w Polsce, mający akceptację Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń i stanowiący program nauczania zalecany przez Biuro ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii.
Uczniowie zaczynają naukę od podstaw. W ciągu trzech lat opanowują język na poziomie B1 według europejskiego poziomu biegłości językowej (poziom średniozaawansowany).
Podstawową kompetencją, którą uczniowie zdobywają podczas nauki w gimnazjum, jest kompetencja komunikacyjna. Program nauczania obejmuje w tym zakresie przede wszystkim leksykę i gramatykę funkcjonalną, czyli normę językową, umożliwiającą porozumiewanie się w języku hiszpańskim.
W trzeciej klasie uczniowie w sposób płynny komunikują się z nauczycielem narodowości hiszpańskiej, biorą czynny udział w przedsięwzięciach organizowanych w języku hiszpańskim, uczestniczą w promocji sekcji.
Poza aktywnym uczestnictwem w zajęciach uczniowie poszerzają swoją wiedzą na zajęciach dodatkowych z języka hiszpańskiego (Gramatyka na wesoło, Język i kultura, Popołudnia kinowe), uczestnicząc w warsztatach językowych w Hiszpanii (Barcelona, Madryt), biorąc udział w konkursach szkolnych, m.in. KONKURS PLASTYCZNY- MOTYWY HISZPAŃSKIE, Konkurs Wiedzy o Hiszpanii, Konkurs Wiedzy o Meksyku. Chętnie włączają się w organizowanie Dni Otwartych, Wieczorka Hiszpańskiego, lekcji otwartych dla uczniów klas szóstych, działań charytatywnych oraz działań profilaktycznych, tworząc małe formy teatralne w ramach programu PROFORMA.
2. Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi współpracuje z instytucjami wspierającymi proces edukacyjny w klasach dwujęzycznych, wspierając zarówno nauczycieli języka hiszpańskiego na spotkaniach i warsztatach, jak i uczniów, dając im możliwości szerszego poznania kultury, historii i geografii Hiszpanii, umożliwiając im osiąganie sukcesów w konkursach oraz spełnianie oczekiwań młodych ludzi bycia europejczykami.
Współpracujemy z:
- Ambasadą Hiszpanii w Polsce, która patronuje klasom dwujęzycznym, organizuje warsztaty, spotkania i szkolenia dla nauczycieli;
- Instytutem Cervantesa w Krakowie – uczniowie klas drugich uczestniczą w warsztatach językowych. W marcu 2014 r. uczniowie klas drugich uczestniczyli w warsztatach dotyczących roli języka hiszpańskiego na świecie i działalności Instytutu;
- Centrum Języka Hiszpańskiego CENTRO ENE, Katowice – lektorzy centrum, zaproszeni do szkoły w czasie obchodów Dnia Kolumba, przybliżali uczniom kulturę krajów hiszpańskojęzycznych;
- II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Katowicach – współpraca z liceum opiera się na udziale naszej młodzieży w licznych konkursach również promujących język hiszpański, ścisłej współpracy nauczycieli języka hiszpańskiego i języka angielskiego podejmujących wspólne projekty rozwijające zainteresowania uczniów, projekty międzynarodowe, zajęcia promujące literaturę i sztukę, wyjścia na spektakle w języku hiszpańskim wystawiane przez uczniów liceum, wyjścia do kina podczas Tygodnia Kina Hiszpańskiego;
- Uniwersytetem Śląskim – Uniwersytet zgodził się objąć swoim patronatem Konkurs Piosenki Obcojęzycznej, którego pierwsza edycja zaplanowana jest na maj 2015;
- Biurami podróży – w ramach kształcenia nauki języka hiszpańskiego, języka angielskiego organizowane były i są warsztaty wyjazdowe do Hiszpanii, do Wielkiej Brytanii.
3. W tym roku po ukończeniu 3-letniego etapu nauki w klasie dwujęzycznej, wychowankowie sekcji hiszpańskiej naszego gimnazjum zmierzą się po raz pierwszy z egzaminem gimnazjalnym w części językowej z języka hiszpańskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Wybór języka hiszpańskiego zadeklarowało 33 z 35 uczniów tej klasy.
Ponadto, po każdym roku nauki, uczniowie są przygotowani i mogą odpłatnie podejść do międzynarodowych egzaminów językowych DELE:
- po pierwszym roku nauki DELE A1;
- po drugim roku nauki DELE A2:
- po trzech latach nauki DELE B1.
Po każdym roku nauki uczniowie piszą badanie wyników, którego pytania bazują na wspomnianych testach DELE.
4. Sukcesy uczniów klas dwujęzycznych
Bolączką sekcji jest to, że konkursów języka hiszpańskiego dla gimnazjalistów jest niestety jeszcze niewiele. Nie mniej jednak w tym roku uczniowie naszego Gimnazjum spróbowali swoich sił, mierząc się z licealistami w Olimpiadzie Języka Hiszpańskiego.
Dwie uczennice naszej szkoły, jako jedyne gimnazjalistki w regionie, zakwalifikowały się do drugiego etapu Olimpiady.
- V Olimpiada Języka Hiszpańskiego /2014/15/ – awans dwóch uczennic (klasa 2e, 3e) do II etapu,
- Awans do trzeciego etapu Wojewódzkiego Przedmiotowego Konkursu z WOS-u /2015/ (uczennica kl. 3e),
- Awans do II etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki /2015/,
- II miejsce – Regionalny Konkurs Ortograficzny Dyktando w Czterech Językach /rok 2013/ ,
- I miejsce – Regionalny Konkurs Ortograficzny Dyktando w Czterech Językach – język hiszpański /2014/,
- II miejsce – Regionalny Konkurs Ortograficzny Dyktando w Czterech Językach – język hiszpański /2014/,
- II miejsce – Regionalny Konkurs Ortograficzny Dyktando w Czterech Językach – język hiszpański /2014/, wyróżnienia dla najmłodszych uczestników,
- I miejsce – Regionalny Konkurs Ortograficzny Dyktando w Czterech Językach /2015/,
- II miejsce – Regionalny Konkurs Ortograficzny Dyktando w Czterech Językach /2015/,
- III miejsce – Regionalny Konkurs Ortograficzny Dyktando w Czterech Językach /2015/,
- I miejsce – Wojewódzki Konkurs Języków Romańskich /2014/,
- II miejsce – Wojewódzki Konkurs Języków Romańskich /2014/,
- II miejsce – Regionalny konkurs plastyczny „Hiszpańskie Inspiracje” /2013/,
- wyróżnienia – Kangur Matematyczny 2014,
- I miejsce drużynowe w Mistrzostwach Katowic Szkół Gimnazjalnych w Tenisie Stołowym /2015/,
- II miejsce drużynowe w Mistrzostwach Regionalnych w Tenisie Stołowym /2015/,
- III miejsce indywidualne w Mistrzostwach Katowic Szkół Gimnazjalnych w Tenisie Stołowym /2015/,
- I miejsce w Międzyszkolnych Mistrzostwach Pływackich indywidualnych /2013/,
- II miejsce w Międzyszkolnych Mistrzostwach Drużynowych /2013/,
- II miejsce w Międzyszkolnych Zawodach Pływackich Indywidualnych /2014/,
- II miejsce (drużynowo) w konkursie o Unii Europejskiej – Dziesięć Państw na Dziesięciolecie /2015/,
- IV miejsce (drużynowo) – konkurs o Unii Europejskiej – Dziesięć Państw na Dziesięciolecie /2015/,
- I miejsce – Regionalny Konkurs Ortograficzny DYKTANDO W CZTERECH JĘZYKACH język angielski /2015/,
- III miejsce – Regionalny Konkurs Ortograficzny DYKTANDO W CZTERECH JĘZYKACH – język polski /2015/,
- III miejsce – Regionalny Konkurs Ortograficzny DYKTANDO W CZTERECH JĘZYKACH język angielski /2014/,
- Wyróżnienie – Wojewódzki Konkurs Czytelniczy,
- IV miejsce - miejski konkurs Geomat,
- I miejsce – Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej - kategoria literacka,
- II miejsce – Konkurs recytatorski "Mały OKR 2015" dla szkół podstawowych i gimnazjów. Organizator: Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach,
- III miejsce – Międzyszkolny Konkurs „W Świecie Pieniądza”,
- wyróżnienie – Drużynowy konkurs matematyczny Szkoła Otwartego Myślenia /2015/,
- bardzo dobry wynik – Fox 2014.
Warsztaty „Euro-arab” w Tunezji – rok szkolny 2013/2014, język komunikacji – angielski
W listopadzie 2013 r. uczennica klasy II dwujęzycznej wzięła udział w tygodniowej konferencji „Euro-arab dialogue” w Tunezji. W konferencji wzięli udział przedstawiciele szkół stowarzyszonych UNESCO z Europy i krajów arabskich. Celem konferencji było przeanalizowanie realizacji celów milenijnych w poszczególnych krajach uczestników. Uczniowie podzieleni zostali na międzynarodowe grupy robocze, których zadaniem było nakręcenie materiału wideo do nauki języków, udział w projekcie „Read my voice” i innych towarzyszących projektach. Uczestnicy zwiedzili Kartaginę, poznali historię miasta, przez tydzień uczestniczyli w życiu codziennym swoich arabskich rówieśników, poznali ich kulturę i religię, utwierdzili się w przekonaniu, że mimo wielu różnic, dialog między nimi jest możliwy.
Międzynarodowa konferencja "Let's take care of the planet 2015" – rok szkolny 2014/2015, język komunikacji - angielski, hiszpański
W maju uczennica klasy III dwujęzycznej weźmie udział w międzynarodowej konferencji z delegacjami z 15 krajów Europy dotyczącej zmian klimatycznych, podczas której uczniowie podzielą się informacjami dotyczącymi klimatu i związanymi z tym tematem problemami zaobserwowanymi w poszczególnych krajach.
Oddział sportowy
Zaletą uczęszczania dziecka do klasy o profilu pływackim jest możliwość korzystania z pływalni oraz systematycznego uczestnictwa w prowadzonych przez doświadczonych nauczycieli- trenerów pływania.
Ponadto zajęcia sportowe przyczynią się do kreowania pożądanych zachowań społecznych, takich jak: praca w zespole, zasady fair play, czy zasady współzawodnictwa, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.
Zauważono, iż dzieci z klas sportowych nie wykazują zachowań antyspołecznych i niezwykle rzadko występują problemy wychowawcze. Pozytywne zachowania utrzymują się także po zakończeniu kariery sportowej.
Bardzo często stwierdza się, iż dzieci z klas sportowych osiągają lepsze wyniki w nauce w porównaniu do rówieśników uczących się w „zwykłych” klasach. Dzieci biorąc udział w przygotowaniach do różnego rodzaju wydarzeń i imprez sportowych, uczą się obowiązkowości, zdrowej rywalizacji i współpracy.
Wstąpienie do klasy pływackiej daje możliwości nabywania umiejętności sędziowskich, ratownictwa wodnego oraz organizatorów sportu, jak również nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie szeroko pojętego sportu.
Absolwenci klas sportowych znakomicie radzą sobie na rynku pracy, kontynuują karierę zawodniczą lub przekazują swoją wiedzę i umiejętności innym, pracując w zakresie biznesu związanego ze sportem i usługami dla ludzi, w zakresie rehabilitacji i rekreacji.
„Przygoda z pływaniem” to również aspekt zdrowotny. Ten sport jak mało, który kompleksowo stymuluje rozwój fizyczny młodego człowieka. W szczególności pływanie odciąża układ mięśniowo – szkieletowy, zwłaszcza kręgosłup podatny na skrzywienia u dzieci i młodzieży. Regularne zajęcia uczą systematyczności, obowiązkowości i pozytywnej postawy życiowej.
Wszystko to sprawia, że klasa o profilu pływackim niesie za sobą bardzo dużo korzyści dla dzieci i młodzieży.
Trzeba podkreślić, że nie wszystkie dzieci będą wielkimi sportowcami, lecz umiejętności pływania nikt im w życiu nie zabierze.
Warto dodać, iż w każdej chwili dziecko może zrezygnować z uczestnictwa w treningach pływackich (np. z powodu choroby, uczulenia) i jednocześnie NIE zostanie usunięte z klasy.
Udział w zajęciach szkolnych jest bezpłatny.
Pytania i odpowiedzi:
Czym różni się klasa o profilu pływackim od klasy nieprofilowanej ?
Klasa pływacka ma ten sam program nauczania co równoległe do niej klasy. Wyróżnia ją natomiast realizacja dodatkowych zajęć na basenie (6 godzin tygodniowo).
Jakie warunki trzeba spełnić aby wstąpić do I klasy pływackiej ?
Umówić dziecko na sprawdzenie umiejętności pływania przez nauczyciela-trenera. Wyrazić zgodę na zapisanie syna/córki do klasy pływackiej (wypełnienie deklaracji).
Dodatkowym warunkiem przystąpienia dziecka do klasy pływackiej jest brak medycznych przeciwwskazań do uprawiania pływania.
Jak wyglądają zajęcia w okresie zimowym? Czy dzieci w związku z treningami na basenie są bardziej narażone na przeziębienia ?
Dla sportowców pora roku nie ma znaczenia. Dzieci które trenują pływanie naprawdę rzadziej chorują. Ogromna ilość godzin poświęcona treningowi nie tylko hartuje organizm i uodparnia na przeziębienia ale przede wszystkim uczy pewnych zachowań jak dbanie o własne zdrowie.
Wszelkich informacji dotyczących przystąpienia do klasy o profilu pływackiej udzielają:
trener dr Marek Jabczyk e-mail: marekjabczyk@poczta.onet.pl
trener mgr Agnieszka Sitkiewicz tel. 608 37 37 26 e-mail: aga2207@intria.pl
Oddział sportowy o profilu lekkoatletycznym
Patronat nad klasą obejmie Klub MKS MOS Katowice. Zajęcia treningowe będą ujęte w planie lekcji.
Kandydaci do klasy sportowej muszą spełniać następujące warunki:
a. posiadają bardzo dobry stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem lekarskim o zdolności do uprawiania sportu wydanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny sportowej;
b. zaliczyli próby sprawności fizycznej ustalone przez komisję rekrutacyjną;
c. złożyli pisemną zgodę rodziców na uczęszczanie kandydata do klasy sportowej.
Bliższych informacji udzielają trenerzy sekcji LA:
p. Stanisław Bonk tel. 609 285 398
Oddział matematyczny
Matematyka w naszej szkole ma zaszczytne miejsce. Od lat nauczyciele tego przedmiotu współpracują ze sobą, rozwijając zainteresowania uczniów "królową nauk". Tradycją szkoły jest szeroka oferta konkursów matematycznych i matematyczno-przyrodniczych:
Uczniom zainteresowanym matematyką proponujemy zwiększenie liczby godzin matematyki w trzyletnim cyklu edukacyjnym. Wprowadzanie dodatkowych treści łączących matematykę z przedmiotami przyrodniczymi. Zajęcia rozwijające zdolności i zainteresowania oraz kształtujące otwarte myślenie – 1 godzina tygodniowo. W klasie II i III innowacyjne zajęcia pod okiem drugiego nauczyciela.
Zapraszamy do tej klasy uczniów z celującą, bardzo dobrą lub dobrą ocena z matematyki, interesujących się przedmiotami ścisłymi.