24.09.2018

Klimat się zmienia. Doświadcza tego każdy z nas. Prognozy naukowców mówią, że zmiany te będą się nasilać w kolejnych latach. Nie mamy wpływu na te zjawiska, ale możemy przygotować się na ich występowanie.

Co możemy zrobić, aby przystosować do nich nasze otoczenie?

 

 

Prace przesłane na Konkurs powinny być interpretacją hasła „Wczujmy się w klimat – adaptacja do zmian klimatu wokół nas” i zachęcać do działania na rzecz adaptacji do zmian klimatu.

 

 

Laureaci Konkursu, którzy otrzymali Nagrody wskazane w pkt 1, otrzymają dyplomy od Ministra Środowiska. Zgodnie z § 6 pkt 5 lit. b) Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 marca 2017 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego na lata szkolne 2017/2018-2019/2020 do trzyletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego technikum i branżowej szkoły I stopnia, dla kandydatów będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum (Dz. U. poz. 586) przedstawienie dyplomu przy rekrutacji do liceum równa się dodatkowym 3 punktom.

 

 

 

Czym są zmiany klimatu?

Wzrost temperatury powietrza, długotrwałe upały w lecie, coraz częstsze, ulewne deszcze, burze i silne wiatry skutkują suszami, podtopieniami i powodziami. Zagrażają naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu. Powodują także ogromne straty finansowe.

 

Adaptacja do zmian klimatu

Obecnie szukamy sposobów przystosowania się do zmian klimatu, których skutków, we wszystkich dziedzinach życia społecznego i gospodarczego, nie jesteśmy w stanie uniknąć. Możemy za to starać się przewidzieć co się może zdarzyć i zapobiegać, aby ograniczyć straty. Większość ludzi żyje w miastach, dlatego to im poświęca się najwięcej uwagi przy planowaniu działań adaptacyjnych.

 

Konkurs dla uczniów

A czy Ty obserwujesz w swoim otoczeniu skutki zmian klimatu? Czy dostrzegasz działania adaptacyjne w swojej okolicy? Jeśli interesuje Cię wpływ skutków zmian klimatu na nasze zdrowie, bezpieczeństwo, jakość życia i środowisko, wyraź to i zrób zdjęcie lub plakat! Do wygrania wspaniałe nagrody!

 

 

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

 
KROK I

Zapoznaj się z Regulaminem konkursu!

 
KROK II

Każdy Uczestnik może zgłosić tylko jedną pracę konkursową. Zdecyduj, czy wolisz przygotować:

 

  1. FOTOGRAFIĘ, która jest interpretacją hasła „Wczujmy się w klimat – adaptacja do zmian klimatu wokół nas”. Zdjęcie musi być wykonane w Polsce. Może być zarówno nieprzetworzone, jak i retuszowane poprzez obróbkę w programach graficznych. Fotografia powinna przedstawiać działania, urządzenia, sytuacje zachęcające do podjęcia działań w zakresie adaptacji do zmian klimatu, np. park kieszonkowy w mieście, podlewanie ogródka deszczówką, zakładanie ogrodu deszczowego lub pokazywać skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych. Zarówno wartość estetyczna fotografii jak i przysłany razem z nią opis będą przedmiotem oceny przez Jury Konkursu.

 

Wielkość fotografii nie może przekroczyć 20 MB. Musi mieć najwyższą jakość i rozmiar minimum 4 miliony pikseli. Dopuszczalne są formaty .png i .jpg.

 

  1. PLAKAT promujący konieczność adaptacji do zmian klimatu. Plakat musi zawierać krótkie hasło promocyjne. Jury Konkursu oceni zarówno wartość estetyczną plakatu, jak i treść hasła promocyjnego. Plakaty mogą być wykonane za pomocą technik komputerowych lub mogą to być skany plakatów wykonanych odręcznie.

 

Wielkość przesyłanego pliku nie może przekroczyć 20MB. Plakat musi być w formacie umożliwiającym jego druk w formacie A3 (297 x 420 mm), a jego jakość nie może być niższa niż 200 dpi. Dopuszczalne są formaty plików .pdf, .png, .jpg.

 
KROK III

Po wykonaniu zdjęcia lub plakatu, przygotuj krótki opis swojej pracy (do 500 znaków), który wraz z tytułem pracy, opisem kiedy i gdzie (w przypadku fotografii) została wykonana, należy wprowadzić do formularza zgłoszeniowego.

Do zgłoszenia wydrukuj i wypełnij oświadczenie, które jest załącznikiem do regulaminu konkursu. Pamiętaj o podpisie rodzica lub opiekuna prawnego.

 

Kiedy Twoja Praca konkursowa będzie już gotowa, skontaktuj się ze szkolnym opiekunem konkursu, która wyśle Twoją pracę, za pomocą formularza zgłoszeniowego. Każda szkoła może nadesłać maksymalnie 3 prace.

 

 

 

 

--> Informacji o konkursie udziela p. Elżbieta Indyka

 

--> Prace przyjmowane będą do 16.11.2018 r.

 

 

 

 

Kontakt

  • Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach
    40-052 Katowice
    ul. Bartosza Głowackiego 4
  • (32) 251-73-46

Gdzie jesteśmy

Aktualności