09.05.2018 r.

ODRA - RZEKA POZYTYWNEJ ENERGII

Biblioteka Śląska w Katowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Adresaci Konkursu

1. Konkurs jest przeznaczony wyłącznie dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych działających na terenie województwa śląskiego.
  2. Konkurs jest rozstrzygany w dwóch kategoriach:
    1. kategoria I: szkoły podstawowe
    2. kategoria II: szkoły ponadpodstawowe
  3. Praca konkursowa polega na przygotowaniu posteru (plakatu naukowego*) o tematyce nawiązującej do rzeki Odry.

Ogólne warunki uczestnictwa

Szkoła może dokonać maksymalnie 2 zgłoszeń. Zespoły Szkół (łączące szkoły podstawowe i ponadpodstawowe) mogą dokonać 2 zgłoszeń w ramach każdej kategorii (łącznie 4 zgłoszenia). Zgłoszenie przez szkołę większej liczby zespołów skutkować będzie dyskwalifikacją.

Zasady Konkursu

1. Zgłoszenia posteru (plakatu naukowego*) do Konkursu może dokonać opiekun pracy reprezentujący szkołę, której uczniowie przygotowali pracę konkursową.
  2. Zgłoszenie udziału następuje w momencie przekazania posteru wraz z podpisanym formularzem zgłoszeniowym, w terminie, o którym mowa w § 4 ust. 1 Regulaminu.
  3. Poster należy przekazać również w wersji elektronicznej, jako plik graficzny w formacie .jpg, .gif, .png lub jako plik w formacie .pdf (wskazana płyta CD/DVD).
  4. Zgłoszony poster powinien spełniać łącznie następujące warunki:
    1. w orientacji pionowej (arkuszu formatu A1zostać wykonany jednostronnie na jednym 420 mm szerokości × 594 mm wysokości);
    2. w jasny, obrazowy sposób przedstawiać zagadnienia związane z rzeką Odrą jako jedną z głównych rzek regionu;
    3. może zawierać dowolną liczbę znaków tekstu oraz elementy graficzne, takie jak wykresy, tabele, schematy, zdjęcia, mapy;
    4. zostać wykonany w sposób zapewniający czytelność (odpowiednia wielkość czcionek i elementów graficznych, dobór kolorystyki);
    5. musi być pracą własną uczniów szkoły, nigdzie wcześniej niepublikowaną i niezgłaszaną do innych konkursów, konferencji oraz innych wydarzeń o podobnym charakterze;
    6. nie może naruszać praw autorskich czy znaków towarowych osób trzecich.
  5. Na drugiej stronie posteru należy w sposób czytelny i trwały umieścić następujące informacje:
    1. nazwa i adres szkoły
    2. imiona i nazwiska uczniów — (autorów posteru) oraz ich wiek
    3. imię i nazwisko nauczyciela — (opiekuna pracy)
    4. dane teleadresowe szkoły, w tym (numer telefonu, e-mail) do opiekuna pracy.

Uszczegółowienie kryteriów oceny zawarto w Załączniku nr 2 do niniejszego Regulaminu.

Nagrody

1. W każdej z dwóch kategorii Komisja Konkursowa przyzna nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce, z zastrzeżeniem ust. 2.
  2. Komisja Konkursowa może przyznać nagrody równorzędne bądź może nie przyznać nagrody danego stopnia.
  3. Komisja Konkursowa ma prawo do przyznania wyróżnień i określenia ich charakteru.
  4. Organizatorzy powiadomią pisemnie laureatów Konkursu o terminie i miejscu wręczenia nagród i wyróżnień.
  5. Laureaci Konkursu otrzymają nagrody rzeczowe sfinansowane z budżetu województwa śląskiego o wartości:
    1. I miejsce — 7 000 zł;
    2. II miejsce — 5 000 zł;
    3. III miejsce — 3 000 zł;
    4. Wyróżnienie — 1 000 zł.

Szczegółowe informacje dostępne są w bibliotece szkolnej.

Prace należy oddać do 8.06.2018 r. (w bibliotece).

W przypadku zgłoszenia więcej niż dwóch prac, zostanie powołana szkolna komisja konkursowa, która wyłoni dwie prace.

Jedną pracę (plakat) wykonuje zespół uczniów (2 - 7 osób).

Plakat można wykonać ręcznie (i zapisać zapisać jako plik graficzny) lub w wersji elektronicznej (w programie komputerowym).

Do pobrania - regulamin i załączniki:

regulamin.pdf

zal_1.pdf

zal_2.pdf

______________________

*Plakat naukowy (żargonowo poster) – forma prezentacji naukowej, dla odróżnienia od plakatu reklamowego zachowuje w kręgach naukowych żargonową nazwę wywodzącą się z języka angielskiego – poster. Forma prezentacji graficznej, powstała w II połowie XX w. Spopularyzowała się na dużych konferencjach naukowych, obecnie jedna z popularniejszych form prezentowania wyników badań w trakcie konferencji naukowych. Zadaniem posterów nie jest szczegółowa prezentacja danego zagadnienia i związanych z nim badań, a raczej krótkie obwieszczenie uzyskanych rezultatów oraz ułatwienie dyskusji z najbardziej zainteresowanymi specjalistami. Poster naukowy jest zwykle wykonany w formacie zbliżonym do A1. Składa się z abstraktu i krótkiego opisu uzyskanych danych lub wyników, zwykle ilustrowanego lub wyposażonego w schematy. Metodyka badań jest przedstawiona zazwyczaj w sposób skrótowy, podobnie jak odniesienia literaturowe. Wnioski są także prezentowane schematycznie, na przykład wypunktowane.