22.03.2017 r.
"100 lat Nagrody Pulitzera"
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach zaprasza wszystkich miłośników dobrej literatury do udziału w internetowym konkursie czytelniczym przygotowanym z okazji setnej rocznicy ustanowienia Nagrody Pulitzera.
22.03.2017 r.
Uczestnicy konkursu mają za zadanie przygotować prezentację multimedialną pt. "Wakacyjny tydzień z życia gimnazjalisty".
Prace oddajemy do 4.05.2017 r. u pani Kosińskiej (sala nr 16) lub pani Indyki (biblioteka).
regulamin_I_do_III_gimnazjum20170316.pdf
22.03.2017 r.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka zaprasza do udziału w konkursie "Reformacja - wiem więcej".
Według legendy, augustianin Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze 95 tez (...). Dzisiaj ten gest uznaje się za początek Reformacji - wielkiego ruchu religijnego, społecznego i politycznego. Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o przyczynach i skutkach tego wydarzenia. (z regulaminu konkursu)
Forma: krótki materiał multimedialny (film, prezentacja) lub graficzny.
Termin: do 12.04.2017 r.
Nagrody: karty prezentowe Empik o wartości 50 zł oraz nagrody rzeczowe.
Do kategerii film mogą przystąpić zespoły (maksymalnie 4 osoby).
Regulamin_konkursu_Reformacja.pdf
25.04.2017 r.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza dzieci i młodzież w wieku
od 6 do 15 lat do wzięcia udziału w konkursie plastycznym
„Rzeczpospolita Praw Człowieka. 25-lecie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce”,
organizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Prace biorące udział w konkursie powinny obrazować przestrzeganie postanowień Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.Celem konkursu jest promocja praw
i wolności chronionych Europejską Konwencją Praw Człowieka oraz zwiększenie zainteresowania dzieci wiedzą na temat praw człowieka we współczesnym świecie.
Prace mogą zostać wykonane w dowolnej technice plastycznej i z wykorzystaniem dowolnych materiałów plastycznych (np. kredka, farba, ołówek); na papierze
w formacie A3 (praca płaska).
W konkursie zostanie wyłonionych 6 laureatów – 3 w kategorii wiekowej od 6 do 10 lat i 3 w kategorii wiekowej od 11 do 15 lat, którym zostaną przyznane nagrody rzeczowe wskazane w regulaminie konkursu oraz dyplomy.
Prace laureatów krajowej edycji konkursu zostaną zaprezentowane w formie wystawy podczas XI Seminarium Warszawskiego organizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz wykorzystane do działań promocyjnych związanych z organizacją obchodów 25-lecia Polski w systemie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!
Informacji o konkursie udziela pani Indyka i pani Kornak-Zaleska.
Prace należy oddać do 15.05.2017 r. - ZMIANA DATY
(u wyżej wymienionych nauczycieli).
18.05.2017 r.
W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą pierwszego wydania powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” Biblioteka Śląska wraz ze Śląskim Klubem Fantastyki rozpoczynają realizację wielozadaniowego projektu „Hobbit – opowieści o powieści”.
Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni wybitni znawcy twórczości J.R.R. Tolkiena i najlepsi specjaliści zajmujący się tematyką fantasy. Przewidziano wykłady, spotkania, prelekcje, a także koncerty i pokazy sceniczne. W ramach projektu zostaną również zorganizowane dwa ogólnopolskie konkursy o tematyce fantasy – literacki i plastyczny.
Prace konkursowe należy składać lub przesyłać w terminie od 3 kwietnia do 14 czerwca 2017 r.
Zasady udziału wraz z kartami zgłoszeniowymi i oświadczeniami uczestników można znaleźć w Regulaminach.
Rozstrzygnięcie obu konkursów nastąpi 4 września 2017 r., zaś wręczenie nagród odbędzie się podczas głównej imprezy zorganizowanej w ramach Katowickich Prezentacji Bibliotecznych – 17 listopada 2017 r. Wtedy też odbędzie się promocja publikacji „Hobbit. Opowieści o powieści” będącej wydawnictwem pokonkursowym.
Zapraszamy do udziału!
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
PRACA LITERACKA
Uczestnik konkursu ma za zadanie napisać w dowolnej formie literackiej opowiadanie, historię itp.
Zadanie: Stworzenie w formie pisemnej „Nowych przygód Bilba”. Po wyprawie z krasnoludami do Samotnej Góry Bilbo powrócił do domu i nic nie wiadomo o jego dalszych przygodach w ciągu 60 lat. Może jednak nie zaszył się w swojej hobbickiej norce przez te wszystkie lata?
PRACA PLASTYCZNA
Temat pracy: Zaprojektowanie znaczka pocztowego. W Hobbitonie działała poczta, a jej zwierzchnikiem był burmistrz. Praca zgłoszona na konkurs powinna przedstawiać, jak wyglądał znaczek pocztowy w Hobbitonie.
Uczeń samodzielnie zgłasza pracę do konkursu.