Pływanie

Wstąp do klasy pływackiej!

Szanowni Rodzice i przyszli Gimnazjaliści,
serdecznie zapraszamy Państwa do pierwszej

klasy pływackiej

w Gimnazjum nr 2 w Katowicach

Zalety uczestnictwa w regularnych zajęciach z pływania

Zaletą uczęszczania dziecka do klasy o profilu pływackim jest możliwość korzystania z pływalni oraz systematycznego uczestnictwa w prowadzonych przez doświadczonych nauczycieli- trenerów pływania.

Ponadto zajęcia sportowe przyczynią się do kreowania pożądanych zachowań społecznych, takich jak: praca w zespole, zasady fair play, czy zasady współzawodnictwa, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Zauważono, iż dzieci z klas sportowych nie wykazują zachowań antyspołecznych i niezwykle rzadko występują problemy wychowawcze. Pozytywne zachowania utrzymują się także po zakończeniu kariery sportowej.

Bardzo często stwierdza się, iż dzieci z klas sportowych osiągają lepsze wyniki w nauce w porównaniu do rówieśników uczących się w „zwykłych” klasach. Dzieci biorąc udział w przygotowaniach do różnego rodzaju wydarzeń i imprez sportowych, uczą się obowiązkowości, zdrowej rywalizacji i współpracy.

Wstąpienie do klasy pływackiej daje możliwości nabywania umiejętności sędziowskich, ratownictwa wodnego oraz organizatorów sportu, jak również nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie szeroko pojętego sportu.

Absolwenci klas sportowych znakomicie radzą sobie na rynku pracy, kontynuują karierę zawodniczą lub przekazują swoją wiedzę i umiejętności innym, pracując w zakresie biznesu związanego ze sportem i usługami dla ludzi, w zakresie rehabilitacji i rekreacji.

Przygoda z pływaniem” to również aspekt zdrowotny. Ten sport jak mało, który kompleksowo stymuluje rozwój fizyczny młodego człowieka. W szczególności pływanie odciąża układ mięśniowo – szkieletowy, zwłaszcza kręgosłup podatny na skrzywienia u dzieci i młodzieży. Regularne zajęcia uczą systematyczności, obowiązkowości i pozytywnej postawy życiowej.

Wszystko to sprawia, że klasa o profilu pływackim niesie za sobą bardzo dużo korzyści dla dzieci i młodzieży.

Trzeba podkreślić, że nie wszystkie dzieci będą wielkimi sportowcami, lecz umiejętności pływania nikt im w życiu nie zabierze.

Warto dodać, iż w każdej chwili dziecko może zrezygnować z uczestnictwa w treningach pływackich (np. z powodu choroby, uczulenia) i jednocześnie NIE zostanie usunięte z klasy.

Udział w zajęciach szkolnych jest bezpłatny.

Pytania i odpowiedzi:

Czym różni się klasa o profilu pływackim od klasy nieprofilowanej ?

•

Klasa pływacka ma ten sam program nauczania co równoległe do niej klasy. Wyróżnia ją natomiast realizacja dodatkowych zajęć na basenie (6 godzin tygodniowo).

Jakie warunki trzeba spełnić aby wstąpić do I klasy pływackiej ?

•

Umówić dziecko na sprawdzenie umiejętności pływania przez nauczyciela- trenera. Wyrazić zgodę na zapisanie syna/córki do klasy pływackiej (wypełnienie deklaracji).

Dodatkowym warunkiem przystąpienia dziecka do klasy pływackiej jest brak medycznych przeciwwskazań do uprawiania pływania.

Jak wyglądają zajęcia w okresie zimowym? Czy dzieci w związku
z treningami na basenie są bardziej narażone na przeziębienia ?

•

Dla sportowców pora roku nie ma znaczenia. Dzieci które trenują pływanie naprawdę rzadziej chorują. Ogromna ilość godzin poświęcona treningowi nie tylko hartuje organizm i uodparnia na przeziębienia ale przede wszystkim uczy pewnych zachowań jak dbanie o własne zdrowie.

Wszelkich informacji dotyczących przystąpienia do klasy o profilu pływackiej udzielają:

trener dr Marek Jabczyk e-mail marekjabczyk@poczta.onet.pl

trener mgr Agnieszka Sitkiewicz e-mail aga2207@interia.pl