Szkolny Festiwal Reportażu Filmowego

Szkolny Festiwal Reportażu Filmowego

Organizatorzy:

1. Stowarzyszenie The Global Experience

2. Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach

3. Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach

Terminy:

19 października – ogłoszenie konkursu

10 listopada - termin rejestrowania uczestników

19 listopada – termin nadsyłania prac

27 listopada – gala finałowa połączona z projekcją filmów zakwalifikowanych do pokazu w POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach

Uczestnicy:

Zespoły (od dwóch do sześciu osób) uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze Śląska

Cele:

- promocja nieformalnej edukacji z wykorzystaniem internetu

- uświadomienie młodzieży, że sama może tworzyć materiały edukacyjne

- promowanie edukacji medialnej

- promowanie języka polskiego w świecie

- budowanie tożsamości lokalnej i narodowej wśród uczniów śląskich szkół

Temat konkursu

Pretekstem do konkursu są 150 urodziny Katowic. Tematem prac filmowych, które mają przygotować uczestnicy, mogą być osoby, wydarzenia, miejsca i inne zjawiska związane z jubilatem. Temat może być potraktowany swobodnie - jako 150 letnia historia miasta, jego współczesność - problemy, sukcesy, jego mieszkańcy, ale też jako święto, które obchodzimy w tym roku.

Zasady uczestnictwa

Aby wziąć udział w konkursie należy stworzyć zespół składający się z dwóch do sześciu uczniów. Zespół może mieć opiekuna/opiekunów (nauczyciel, rodzic, pracownik domu kultury, świetlicy środowiskowej, wolontariusz lub pracownik stowarzyszenia współpracującego z młodzieżą) lub samodzielnie pracować nad swoim filmem.

Zespół przygotowuje film w formacie opisanym w punkcie „Praca konkursowa”. Do 10 listopada wypełnia formularz zgłoszeniowy on-line https://docs.google.com/forms/d/13z-0fanWjTia8YjQjGaDAJiLgkPtjQH_FAJGDSeVih0/viewform?c=0&w=1

a do 18 listopada przesyła film na dowolnym nośniku (płyta cd, pen drive) na adres:

Stowarzyszenie The Global Experience

ul. Głowackiego 4

z dopiskiem “Konkurs”

Lista filmów zakwalifikowanych do finałowego pokazu zostanie opublikowana 20 listopada. Zakwalifikowane zespoły zostaną też powiadomione drogą elektroniczną.

Podczas pokazu finałowego zostaną przyznane dwie główne nagrody w dwóch kategoriach wiekowych

Kategoria I – szkoły gimnazjalne

Kategoria II - szkoły ponadgimnazjalne

Organizatorzy przewidują także nagrodę specjalną przyznaną przez publiczność.

Kryteria oceniania prac

Ocenie będzie podlegać przede wszystkim:

- kreatywność w ujęciu tematu

- zgodność z tematem konkursu

Praca konkursowa

Pracą konkursową ma być film trwający od 2 do 5 min. mający formę reportażu. Tematem filmu mają być 150 urodziny Katowic. Nierozłącznym elementem filmu mają być napisy zawierające transkrypcję polską i jej angielskie tłumaczenie (w przypadku wygranej film zostanie opublikowany na kanale Easy Languages (https://www.youtube.com/user/magauchsein), gdzie wszystkie filmy mają taką właśnie podwójną transkrypcję). W przypadku problemów technicznych dopuszcza się dołączenie osobnego pliku tekstowego zawierającego transkrypcję.

Film powinien być zapisany w formacie AVI, EMPG lub MP4.

Nagrody:

Nagrodą główną dla drużyn z obu kategorii wiekowych są całodniowe warsztaty medialne w języku angielskim prowadzone przez członków stowarzyszenia The Global Experience. Dwa najlepsze filmy z każdej kategorii będą opublikowane na kanale internetowym Easy Languages, który ma 1.37 miliona odsłon miesięcznie.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy: konkurs.reporterski@gmail.com,  telefoniczny: +48 605 727 461 lub przez naszą stronę na facebooku: www.facebook.com/Szkolny.Festiwal.Reportazu.Filmowego