ZASIŁEK SZKOLNY

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

1.O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

2.Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym są przyznawane na wniosek:

a. Rodziców lub opiekunów prawnych uczniów niepełnoletnich.

b. Pełnoletniego ucznia.

c. Dyrektora: szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych, ośrodka umożliwiającego dzieciom  i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim, a także upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

3.Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym mogą być również przyznawane z urzędu.

4.Rada gminy uchwala regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy, kierując się celami pomocy materialnej o charakterze socjalnym, w którym określa m.in.: tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego w zależności od zdarzenia losowego.

• Wypełniony formularz wniosku.
  • Dokumenty umożliwiające określenie miesięcznego dochodu na osobę w        rodzinie.
  • Dokumenty potwierdzające dochody gospodarstwa domowego przed zajściem zdarzenia losowego oraz potwierdzające obecne dochody gospodarstwa domowego.
  • Kopie dokumentów poświadczających wystąpienie zdarzenia losowego, np. odpis aktu zgonu, zaświadczenie lekarskie potwierdzające chorobę, wypadek, zaświadczenie wystawione przez policję (kradzież) lub straż pożarną (pożar).
  • Pełnomocnictwo - w przypadku ustanowienia pełnomocnika (oryginał lub urzędowo poświadczony odpis).
  • Wniosek o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym w formie zasiłku szkolnego składa się w szkole do której uczęszcza uczeń lub w Zespole Obsługi Jednostek Oświatowych w Katowicach ul. Mariacka 23.
  • Formularz wniosku można pobrać w szkole lub na stronie Urzędu Miasta Katowice