Czytelnictwo dzieci i młodzieży - raport (streszczenie)

Źródło:

Czytanie lektur szkolnych przez 12-latków

• 87% uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej w ciągu dwóch miesięcy nauki przeczytała choćby we fragmentach co najmniej jedną książkę polecaną przez nauczyciela.

• Większość – 69% uczniów – deklarowało, że przeczytali tylko jedną książkę, 25% dwie książki, zaledwie 6% uczniów stwierdziło, że 3 książki i więcej

Częstotliwość czytania książek w czasie wolnym przez 12-latków

• Co piąty uczeń czyta codziennie

• Uczniowie, którzy deklarują czytanie książek co najmniej raz w tygodniu, stanowią 48% ogółu badanych dwunastolatków.

• Ponad 1/5 twierdzi, że sięga po książkę kilka razy w roku,

• 8% nie czyta w ogóle.

Czytanie lektur szkolnych przez 15-latków

• 76% pytanych gimnazjalistów przeczytała co najmniej jedną lekturę szkolną w trzeciej klasie gimnazjum.

• Dziewczęta były bardziej obowiązkowe – 84% ogółu gimnazjalistek i tylko 69% chłopców zadeklarowało czytanie lektur w pierwszym semestrze trzeciej klasy.

Częstotliwość czytania książek w czasie wolnym przez 15-latków

• Co trzeci piętnastolatek sięgał po książkę co najmniej raz w tygodniu (w tym 15% deklarowało, że robi to codziennie).

• Aż 40% przyznało, że czyta książki kilka razy w roku bądź nie czyta ich wcale.

• Zmniejszenie częstotliwości codziennego sięgania po książkę, jak wynika z analizy wywiadów z gimnazjalistami, jest spowodowane między innymi większym obciążeniem obowiązkami szkolnymi oraz tym, że nastolatki poświęcają czas na rozwijanie innych zainteresowań.

Co mamy do zrobienia, by uczniowie pokochali czytanie?

Wnioski i zalecenia dla dydaktyki polonistycznej:

• W doborze lektur odwoływać do zainteresowań, oczekiwań uczniów wobec lektury oraz wykształconych nawyków.

• Niechęć do przeczytania zadanego przez nauczyciela tekstu wynika z tego, że oczekuje się od ucznia, iż samodzielnie przełamie trudność związaną z odbiorem. Nauczyciel musi zdiagnozować przyczyny uczniowskiej niechęci i oporu.

• Zadbać, by język dzieła był zrozumiały dla uczniów

• Uczniowie chcą znać powody, dla których warto czytać dany utwór, dlaczego może on być dla nich ważny, interesujący, kształcący. Warto wskazywać odniesienia do osobistych doświadczeń uczniów, ich potrzeb, zainteresowań, fascynacji.