Miło nam poinformować, że Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach otrzymało wsparcie finansowe, w wysokości 15 000 zł, na zakup nowości wydawniczych, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Zachęcamy uczniów, rodziców, pracowników szkoły do wypełnienia formularza (tylko jedno pytanie), za pośrednictwem którego można zaproponować tytuły książek, które powinny znaleźć się w zbiorach szkoły.
Na wpisy czekamy do 15.09.2017 r.
Przewidywany termin realizacji Programu: nowy rok szkolny (2017/2018).
Więcej informacji o NPRCz:
(Źródło: https://men.gov.pl/pl/finansowanie-edukacji/narodowy-program-rozwoju-czytelnictwa)
6 października 2015 r. rząd podjął uchwałę o realizacji w latach 2016-2020 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
Rozporządzenie umożliwi wdrożenie i wykonanie działań przewidzianych w Priorytecie 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, który przewiduje rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
Zgodnie z rozporządzeniem, wsparcie finansowe z budżetu państwa otrzymają organy prowadzące szkoły, szkoły za granicą i biblioteki pedagogiczne z przeznaczeniem na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami).
Wielkość środków przyznanych szkołom i bibliotekom pedagogicznym na zakup książek zależeć od liczby uczniów uprawnionych do korzystania z bibliotek. Maksymalne wyniesie:
W latach 2016-2020 na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) zostanie przeznaczone 150 mln zł z budżetu państwa.
Warunkiem przyznania wsparcia będzie zapewnienie przez organy prowadzące szkoły i biblioteki pedagogiczne co najmniej 20 proc. wkładu własnego na realizację zakupów.
Uczniowie powinni być zachęcani do wypożyczania książek na okres ferii letnich i zimowych.
Trwałym rezultatem programu będzie zainteresowanie młodych ludzi czytaniem.
Zależy nam na tym, aby zakupy były przemyślane i skonsultowane z organami przedstawicielskimi nauczycieli, uczniów i rodziców oraz z biblioteką publiczną, najbliższą miejsca zamieszkania uczniów.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej