HISZPANIA - BARCELONA

UCZESTNICY PROJEKTU:

Wiele osób marzy, aby nie tylko zwiedzać świat, ale również porozumiewać się w kilku językach, chociażby podstawowymi zwrotami, bo przecież koniec języka za przewodnika. My również miałyśmy takie pragnienie.

Niedawny udział w projekcie Erasmus+ był dostępną dla nas formą spełnienia marzenia, a zarazem wielką przygodą.

Szkolenie odbyło się w dniach 4 - 15 lipca 2016 r. w International House w Barcelonie w gronie uczniów z innych krajów. Naukę rozpoczęłyśmy w dziesięcioosobowych grupach, do których należeli studenci, nauczyciele, pracownicy uniwersytetów z różnych krajów: Szwajcarii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kolumbii, Rosji. Ponieważ wcześniej nie uczyłyśmy się języka hiszpańskiego, czułyśmy się trochę jak na obozie harcerskim, gdzie zdobywa się kolejne sprawności.

W ciągu 10 dni kursu uczestniczyłyśmy w warsztatach, podczas których poznałyśmy podstawy języka hiszpańskiego: alfabet, wymowa, czytanie, słownictwo. Przede wszystkim prowadzone były ćwiczenia praktyczne, będące elementami treningu z zastosowaniem poznanego słownictwa - umiejętność przedstawienia się, kupienie biletu, zrobienia zakupów, spytania o drogę. Wielką przygodą było uczestniczenie w ćwiczeniach w terenie. Razem z nauczycielem - przewodnikiem zwiedzaliśmy Barcelonę - a jest co zwiedzać. Miasto - bajka! Widziałyśmy m.in: Barrio de Gracia, Barrio del Reval, MNAC - Museu Nacional D'Art De Catalunya, La Barcelona de Picasso. Oczywiście przewodnik opowiadał po hiszpańsku :).

Indiwidualnie zwiedziłyśmy: Park Güell, Basilica Santa Maria Del Pi, Museu Picasso, Sant Pau Recinto Modernista, Sagrada Familia, magiczne fontanny, La Pedrera, Poble Espanyol, Palau Güell, słynne oceanarium i wiele innych miejsc.

Od niedawna nasza szkoła jest placówką z oddziałami dwujęzycznymi- językiem hiszpańskim. Uznałyśmy, że miło będzie odezwać się do nauczyciela obcokrajowca w jego języku. Przyda nam się również ta umiejętność w organizowanych warsztatach językowych w Hiszpanii czy wycieczkach. Dlatego też nauczyciele naszego gimnazjum przez najbliższe 2 lata będą uczestniczyć w projekcie finansowanym przez Narodową Agencję program Erasmus+  Uczący się nauczyciel dobrze uczy. Celem projektu jest nie tylko podniesienie kompetencji językowych pracowników szkoły, ale nawiązanie kontaktów partnerskich z innymi nauczycielami ze szkół europejskich służące wymianie doświadczeń i zaangażowaniu uczniów w projekty międzynarodowe. Dzięki temu również nasi uczniowie będą mieli coraz szerszy kontakt z rówieśnikami uczącymi się w innych krajach, będą mogli ćwiczyć języki obcy i nawiązywać nowe przyjaźnie.