W roku szkolnym  2017/2018 realizujemy projekty z zakresu edukacji globalnej i edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Warsztaty dla liderów

We wrześniu grupa uczniów i dwie nauczycielki wzięli udział w warsztatach poświęconych problemowi głodu na świacie.

Fotorelacja z wydarzenia

 

 

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

 

W ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem uczniowie naszej szkoły przygotowali quiz dotyczący problemu ubóstwa na świecie i sposobów walki z nim.

 

Gra miejska "Fair train" - "Zero głodu"

W listopadzie w ramach światowego Dnia Edukacji Globalnej uczniowie naszej szkoły współorganizowali grę miejską "Fair train 2017". Zadanie praktyczne i quiz teoretyczny koncentrowały się wokół 2 Celu Zrównoważonego Rozwoju wyznaczonego przez ONZ na lata 2015-30.

Fotorelacja z wydarzenia

Filmy z gry:

   

Więcej zdjęć: https://drive.google.com

 

Warsztaty - connecting cultures

 

W listopadzie w ramach Światowego Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie oddziałów gimnazjalnych uczestniczyli w warsztacie prowadzonym przez studentkę Uniwersytetu Śląskiego.  Ania opowiadała o projekcie stworzonym przez stowarzyszenie Connecting Cultures we współpracy z Ministerstwem Edukacji Omanu. Projekt skierowany jest do młodych ludzi i zachęca do dialogu międzykulturowego między Wschodem a Zachodem. Celem uczestników jest dialog dotyczący przełamania stereotypów i uprzedzeń dotyczacych zarówno wschodnich jak i zachodnich państw.

 

Fotorelacja z warsztatów

 

Eurocafe - handel ludźmi, współczesna forma niewolnictwa

 

W styczniu uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu otwartym w ramach Klubu Dyskusyjnego „Eurocafe”, zorganizowanym przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct.

Spotkanie odbyło się pod hasłem „Nie jesteś na sprzedaż. Handel ludźmi – współczesna forma niewolnictwa”, a jego gościem była st. chor. Straży Granicznej Marlena Brauner, pracownik Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Pani Brauner jest koordynatorem do spraw handlu ludźmi od 2013 roku. Jej praca polega na identyfikacji i udzielaniu pomocy cudzoziemskim, a także polskim ofiarom handlu ludźmi.

Uczniowie wysłuchali wykładu, dowiedzieli się gdzie szukać pomocy w razie omawianej sytuacji, jak przygotować się na samodzielny wyjazd zagraniczny oraz uwrażliwili się na istnienie problemu handlu ludźmi.

Fotorelacja z wydazenia

 

XVII międzynarodowy konkurs „XVII International visual art competition - I live by the sea”  -  „The bridge” (29 krajów)

 

2 uczennice naszego gimnazjum wzięły udział w konkursie plastycznym, organizowanym przez szkołę na Litwie (Jurmalas Makslas Skola). Celem uczniów było zilustrowanie szeroko pojetego zagadnienia mostu. Nasze uczennice przedstawiły „Most wspomnień” i „Most miłości”. Udział w konkursie pozwolił zastanowić się i przemyśleć zagadnienie pod względem praw, przywilejów, zwyczajów i obyczajów miedzyludzkich ale także zależności panujących w przyrodzie.

 

Międzynarodowy projekt - Let's end poverty (57 krajów)

Let's end poverty - międzynarodowy projekt w języku angielskim (57 państw) skupiający się na 1 milenijnym celu rozwoju (wyeliminowanie ubóstwa). W czterech etapach uczniowie szukali definicji i rodzajów ubóstwa, gdzie na świecie jest największa bieda, jakie są przyczyny, efekty i rozwiązania. Następnie na podstawie danych statystycznych oceniali jaka jest skala zjawiska w Polsce na Śląsku i w Katowicach. W kolejnym etapie szukali rozwiązań i dobrych praktyk. Organizatorką projektu jest nauczycielka języka angielskiego z Argentyny (Microsoft Innovative Educator Expert), prowadzony w ramach projektu Microsoft dla edukacji.

 

Międzynarodowy konkurs „International Essay Contest for Young People – The change I want to make”

 

 Dwie uczennice klas trzecich oddziałów gimnazjalnych wzięły udział w konkursie na esej w języku angielskim organizowanym przez Goi Peace Foundation, Japonia. Celem konkursu było napisanie wypracowania dotyczącego zmiany jaką uczestnik konkursu chciałby wprowadzić, aby sprawić by świat był lepszym miejscem. Uczennice wykazały się niestandardowym podejściem do tematu i w ciekawy sposób pokazały jakie są problemy na świecie, a co ważniejsze,  w jaki sposób je widza widzą.

Kontakt

  • Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach
    40-052 Katowice
    ul. Bartosza Głowackiego 4
  • (32) 251-73-46

Gdzie jesteśmy

Aktualności