Galeria 2014/2015

Eurocafe - Organizujmy się! - od działalności lokalnej do globalnej.

W czerwcu 11 uczniów i 2 nauczycieli wzięło udział w warsztatach organizowanych przez Europe Direct Katowice dotyczących organizowania projektów społecznych. W dwóch grupach warsztatowych uczniowie dzielili się doświadczeniem ze swoimi rówieśnikami z województwa śląskiego opowiadając o projektach przeprowadzonych na terenie swoich szkół, problemach z jakimi  się spotkali i rozwiązaniami jakie zastosowali w pracy w grupie. Wspólnie zauważyli, że działania lokalne są początkiem działań globalnych, a wiedza zdobyta podczas pracy nad poszczególnymi zadaniami wzbogaca osobowość, uczula na problemy kulturowe i przełamuje stereotypowe myślenie.

 

Kliknij w ikonę, aby zobaczyć całą galerię.

 

 

Międzynarodowa Konferencja Młodych "LET’S TAKE CARE OF THE PLANET 2015"

 

Monde Pluriel to francuska organizacja, która poprzez swoje projekty ma na celu promowanie aktywnego obywatelstwa młodych ludzi, umożliwiając im zrozumienie złożoności świata oraz zachęcanie do udziału w debatach publicznych na temat zrównoważonego rozwoju i aktywnego wypowiadania się na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Dzięki współpracy z Komitetem Regionów w dniach 20 – 22 maja 2015 roku w jego siedzibie w Brukseli zorganizowała drugą konferencję dla młodzieży „Let’s take care of the planet”, której motywem przewodnim były zmiany klimatyczne.

W wydarzeniu uczestniczyło 85 młodych ludzi z 14 krajów europejskich. Podczas tych 3 dni uczestniczyli oni w warsztatach, debatach i symulacjach, które miały na celu uświadomienie im ciążącej na ich odpowiedzialności, by następnie mogli oni wyciągnąć wnioski i próbowali samodzielnie znaleźć rozwiązania, które zapobiegłyby dalszej degradacji środowiska naturalnego.

Miałam przyjemność uczestniczyć w tym przedsięwzięciu i z dumą reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej. Chociaż to były zaledwie 3 krótkie dni, sporo się nauczyłam – nie tylko o problemach ekologicznych w innych krajach europejskich i zapobieganiu im –  ale i  kulturze i zwyczajach moich rówieśników z innych państw uczestniczących w debacie.

Bowiem konferencja to nie tylko ciężka praca, ale również i świetna zabawa. Trzeba jednak sobie uzmysłowić, że poruszane przez nas – w ciągu tych trzech dni - kwestie były niezwykle istotne dla naszych społeczeństw, których niestety nie należy bagatelizować.

Plan każdego dnia zajęć był bardzo napięty. Od rana do wieczora w Komitecie Regionów dyskutowaliśmy o występujących zagrożeniach i potencjalnych sposobach ich rozwiązania. Nie sposób było rozmawiać o wszystkich jednocześnie, dlatego też zostaliśmy podzieleni na podgrupy, w których omawiane były one szczegółowo. Rozróżniliśmy następujące kategorie problemów mające bezpośredni wpływ na: zdrowie, środowisko naturalne oraz produkcję i konsumpcję. Zwieńczeniem naszej pracy są m.in. nakręcone filmy oraz powstałe plakaty apelujące do mieszkańców Europy o poszanowanie dla otaczającej nas przyrody. Mamy nadzieję, że na nasze działania dadzą wiele do myślenia wszystkim Europejczyków i już wspólnie uda nam się zapobiec dotychczasowym efektom degradacji środowiska naturalnego.

Przy okazji omawiania problemów, z którymi przyjechaliśmy na konferencję staraliśmy się również przybliżyć wszystkim uczestnikom kulturę własnych narodów. Już pierwszego dnia konferencji, po zakończeniu debaty miał miejsce wieczór kulturalny, podczas którego uczestnicy z poszczególnych krajów przybliżali swój kraj oraz jego zwyczaje, by wreszcie zaprezentować rodzime tańce. Co prawda w kilka minut - które każdemu przysługiwały - cudów się nie zdziałało, ale i tak zabawa była przednia. Ponadto sporo informacji o innych nacjach mogliśmy pozyskać w trakcie rozmów kuluarowych.

Organizatorzy bardzo starali się wynagrodzić nam trudy całodziennych debat proponując na kolejne wieczory czy to wspólne zwiedzanie Brukseli, czy też grę w karty lub piłkarzyki. Świetną formą integracji był przygotowany przez nas wspólnie flash mob mający na celu przykucie uwagi innych na problemy środowiska. Pomimo dekoncentracji i wygłupów na próbach, występ był całkowicie udany i w pełni profesjonalny.

Niestety trzy dni szybko minęły i nadszedł czas pożegnań. Z pewnością dla nikogo nie było to łatwe, bo każdy z nas nawiązał nowe znajomości i przyjaźnie. A skoro rozpoczęliśmy z pompą, to tak też trzeba było zakończyć. Ostatniego wieczoru odbyła się impreza pożegnalna, gdzie spotkali się zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy konferencji. Wszyscy świetnie się bawili. Aczkolwiek nad ranem nikomu nie było już do śmiechu, bo trzeba było się rozstać.

Każdy z uczestników konferencji- z pewnością – wyjechał pełen nowych doświadczeń, wrażeń i przygód. Te trzy dni na długo zostaną w pamięci każdego z nas, a przyjaźnie przetrwają długie lata. W grudniu br. kilkoro uczestników majowej konferencji będzie miało okazję zaprezentować się na COP 21, a wszystko po to, by otaczający nas świat stawał się lepszym.

Weronika Kandora

   

Zmieniaj nawyki na lepsze - rozdanie nagród

W kwietniu 7 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie plastycznym „Zmieniaj nawyki na lepsze”. Aby przygotować młodzież do tego konkursu jedna z koordynatorek programu Szkół Stowarzyszonych UNESCO przeprowadziła cykl warsztatów dotyczących świadomej konsumpcji, sprawiedliwego handlu, sytuacji dzieci i ich wyzysku w krajach rozwijających się. Najwięcej kontrowersji wprowadził temat pracy małych dzieci, braku dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu szeroko pojętego tematu w formie graficznej i wymyślenie podsumowującego pracę tytułu. Całe wydarzenie zaowocowało powstaniem plakatów, a rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w Parku Śląskim w Chorzowie podczas eventu „Śniadanie na trawie”.

  

 

 Warsztaty - Białoruś wbrew stereotypom

Podczas roku szkolnego 7 uczniów i jeden nauczyciel uczestniczyli w cyklu zajęć „Podróże po świecie” prowadzonych przez Polskie Towarzystwo Geograficzne oddział Katowice. Podczas jednych z warsztatów mieli okazję wirtualnie zwiedzić Białoruś, posłuchać jakie są realia życia w tym państwie, skonfrontować swoją wiedzę z rzeczywistością, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek o kulturze naszych sąsiadów.

    

 

 Gra miejska "Fair train"

W listopadzie 4 uczniów i 2 opiekunów wzięło udział w IV EDYCJI GRY MIEJSKIEJ „FAIR TRAIN” zorganizowanej w Tygodniu Edukacji Globalnej 2014 pod hasłem: „Bezpieczeństwo żywnościowe” w ramach projektów „Zmieniaj nawyki na lepsze – kupuj odpowiedzialnie”. Honorowym Patronatem imprezę objął Śląski Kurator Oświaty mgr Stanisław Faber oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego dr Jan Olbrycht. Celem gry była promocja idei edukacji globalnej; zwrócenie uwagi uczestników na globalne wyzwania i problemy oraz skłonienie do poszukiwania ich rozwiązań. Celem pośrednim było zachęcenie młodzieży do aktywności w czynieniu świata bardziej sprawiedliwym i przyjaznym. W trzyosobowych drużynach uczniowie wykonywali zadania z zakresu sprawiedliwego handlu, świadomej konsumpcji (pochodzenie owoców i warzyw), odpowiedzialnego kupowania, dostępu do wody i wirtualnej wody, idei upcyclingu i praw dziecka. Jednym z ciekawszych zadań było nakręcenie apelu do prezydenta państwa o uwolnienie człowieka walczącego przeciwko łamaniu praw, w ramach akcji Amnesty International oraz ankieta uliczna dotycząca świadomej konsumpcji. Uczniowie rozwinęli umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji – książek, dokumentów, multimediów, Internetu przygotowując się do gry, a w trakcie i po wydarzeniu uświadomili sobie rolę jednostki w otaczającym świecie.

Centrum wolontariatu szkolnego - warsztaty

19 września 10 uczniów pod opieką nauczyciela uczestniczyło w konferencji kończącej projekt "Centrum Wolontariatu Szkolnego". Podczas gali rozdania nagród mieliśmy okazję obejrzeć krótkie filmy przedstawiające najlepsze akcje wolontariatów szkolnych. Po smacznym poczęstunku podzieliliśmy się na grupy, aby uczestniczyć w warsztatach tematycznych.

„Równowaga w życiu między dawaniem a braniem”

Po krótkim przedstawieniu się i zabawie integracyjnej każdy uczestnik naszych warsztatów wypowiadał się na temat dawania i brania. Podzieliliśmy się na grupki i dyskutowaliśmy na ten temat uzasadniając swój wybór. Większość osób wybierała opcję równowagi między dawaniem i braniem, były też osoby, które lubią sprawiać innym przyjemność ofiarując innym chociażby uśmiech. Kolejnym kreatywnym zadaniem było narysowanie swojej wizji równowagi pomiędzy dawaniem i braniem-pomysły przedstawione w wersji graficznej były niesamowite, a komentarze uczestników uzupełniły powstałe prace.

Na końcu spotkania każdy wypowiadał się na temat odczuć związanych z zajęciami. Wiele osób powtórzyło by takie warsztaty.

 „Było miło, sympatycznie i luźno. Cieszę się, że poznałam nowych ludzi, doświadczyłam różnych odczuć i wzbogaciłam się o nowe doświadczenia” Gosia

„Kolorowy zawrót głowy, czyli jak rozsądnie i efektywnie planować”

Na początku tych zajęć przedstawiliśmy się za pomocą imienia i przymiotnika zaczynającego się na pierwszą literę imienia (Ania – aktywna). Po krótkiej zabawie integracyjnej pod tytułem „Palce w pralce” w rytm wyklaskanej przez nas piosenki „We will rock you” rozpoczęliśmy rozmowę na temat czasu i jego gospodarowania. Na kartce rozrysowaliśmy sposoby spędzania jednego dnia w tygodniu – wyniki były zaskakujące. Potem porównywaliśmy pomysły na planowanie czasu, na co zwrócić uwagę, a co ignorować. Kilka zabaw integracyjnych pomiędzy zadaniami rozładowało atmosferę, zbliżyło uczestników i pozwoliło na szczerą ewaluację warsztatu.

„Nowi ludzie, nowe pomysły…. było fajnie” Natalia

„Komunikacja w zespole”

Pierwsza zabawa uprzytomniła nam jak ważna jest komunikacja międzyludzka. Od razu wysunęliśmy wnioski-aby efektywnie się dogadać potrzebna jest precyzja. Następne zadania polegały na wymyśleniu skutecznego sposobu na przekazanie informacji bez użycia słów, czy zebraniu koniecznych informacji, aby połączyć je w całość. Po zakończeniu zadań podsumowaliśmy naszą pracę podając plusy i minusy takiej komunikacji układając je w rapowaną piosenkę.

„Dzięki warsztatom poznałam nowe, kreatywne osoby. Nauczyłam się jak lepiej komunikować się w zespole i jakie czynniki na to wpływają. Przydało by się więcej takich wykładów” Ola

„Warsztaty były bardzo przydatnie i fajnie, że nie było to tylko jakieś nudne gadanie, ale non stop się coś działo” Marta

„Organizowanie społecznościowe”

Warsztaty miały za zadanie pokazać nam jak ważne jest współdziałanie w społeczności, w której się znajdujemy. Oczywiście warsztaty rozpoczęliśmy zabawą integracyjną „Rakieta”, żeby rozładować napięcie i poznać innych uczestników. Potem wymyślaliśmy różne sytuacje występujące w naszym otoczeniu - dyskutowaliśmy co zrobić, aby wzmocnić i scalić społeczność w okoliczności jakiegoś zagrożenia. Następnie w 4 grupach na dużych arkuszach papieru wypisywaliśmy co zmienilibyśmy w naszym otoczeniu, żeby żyło się nam lepiej, szukaliśmy rozwiązań i dyskutowaliśmy nad najprostszymi sposobami.

„ Bardzo podobał mi się ten warsztat. Myślę, że wiele się nauczyłam i wykorzystam tę wiedzę w przyszłości” Sandra

„Internet w służbie projektów”   

Warsztaty te uzmysłowiły nam jak ważnym narzędziem pracy w obecnych czasach jest Internet i jakie możliwości stwarza swoim użytkownikom. Używanie g-maila, poczty elektronicznej, portali społecznościowych takich jak facebook czy tweeter, zakładanie funpage’ów czy umieszczanie filmików reklamowych swoich projektów na youtube pozwala dzielić się informacjami, organizować czas bez wychodzenia z domu i ogólnie ułatwia pracę.

„Dużo śmiechu, nowe znajomości i … poczęstunek, chętnie poszedł bym na takie warsztaty jeszcze raz” Piotrek

Kontakt

  • Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach
    40-052 Katowice
    ul. Bartosza Głowackiego 4
  • (32) 251-73-46

Gdzie jesteśmy

Aktualności