W roku szkolnym  2016/2017 realizowaliśmy projekty z zakresu edukacji globalnej i edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Warsztaty dla liderów

We wrześniu 2 nauczycielki i 2 uczennice naszej szkoły wzięły udział w warsztatach poświęconych organizacji VI edycji gry miejskiej „Fair Train”. Podczas warsztatów omówione zostały nowe cele milenijne i możliwe sposoby realizacji. Każda szkoła-współorganizator dostała jeden cel milenijny do realizacji na swojej stacji. Po części teoretycznej nauczyciele i uczniowie pracowali nad organizacją wydarzenia oraz  nad zadaniami merytorycznymi i praktycznymi do wykonania podczas gry.

Warsztaty języka arabskiego

W październiku 30-osobowa grupa uczniów wzięła udział w warsztatach zorganizowanych przez studentów arabistyki Uniwersytetu Śląskiego. Podczas czterogodzinnych warsztatów uczniowie zapoznali się z kulturą krajów arabskich, nauczyli się podstaw alfabetu arabskiego i uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Fotorelacja z wydarzenia

Warsztaty „Dobra jakość edukacji”

W październiku 6 uczniów uczestniczyło w warsztatach poświęconych tematowi „Dobra jakość edukacji”. Wspólnie z prowadzącą warsztaty, uczniowie zastanawiali się co składa się na dobrą jakość edukacji, czy jakość edukacji jest taka sama na całym  świecie i jakie czynniki mają wpływ na tą sytuację. Prowadząca warsztaty opowiedziała o szkolnictwie w Kenii i o problemach z jakimi zmagają się zarówno nauczyciele jak i uczniowie uczęszczający do szkoły.

Gra miejska

W listopadzie 12 uczniów i 3 nauczycieli naszego gimnazjum wzięło udział w VI edycji Gry miejskiej „Fair Train” pod hasłem „Razem dla pokoju”.

"Nierówności społeczne" - warsztaty w Pałacu Młodzieży

W listopadzie 30 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez socjologa i trenera ze stowarzyszenia Fundacja Otwarty Plan. Podczas warsztatów zwrócono uwagę na problem nierówności społecznych naświecie. Na koniec uczestnicy wzięli udział w panelu dyskusyjnym.

Warsztaty „Zmieniaj nawyki na lepsze”

W grudniu 25 osobowa grupa uczniów uczestniczyła w warsztatach dotyczących nawyków żywieniowych. Podzieleni na grupy dowiedzieli się co to jest globalizacja, suwerenność żywieniowa, pracując z mapą ustalili gdzie jest największy głód na świecie i jak można walczyć z tym problemem jako jednostka.

Maraton pisania listów Amnesty International

W grudniu 10 uczniów i 2 nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w maratonie pisania listów Amnesty International. Dzięki Maratonowi dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Akcja opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego świata. Celem Maratonu jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (e-maili, faxów) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka. Wysyłane są także listy solidarnościowe do osób lub społeczności, których prawa człowieka są naruszane.

Fotorelacja z wydarzenia

„Sprawiedliwe banany”- warsztaty z plantatorami bananów z Ekwadoru

W ramach Światowego dnia sprawiedliwego handlu 2 nauczycielki i 10 uczniów naszej szkoły wzieło udział w spotkaniu z właścicielami plantacji Asoguabo (Ekwador), produkującej banany opatrzone znakiem sprawiedliwego handlu. Warsztaty miały miejsce na Biobazarze w Katowice i zakończone były panelem dyskusyjnym podczas którego uczniowie zadawali pytania dotyczące uprawy bananów i sprawiedliwego handlu w Ekwadorze (w języku polskim i hiszpańskim).

Udział 2 nauczycielek w spotkaniu z właścicielami plantacji Asoguabo z Ekwadoru, przedstawicielami Fair Trade Polska, organizacji ekologicznych, przedstawicieli BioBazaru i innych instytucji wspierających ideę Sprawiedliwego handlu. Spotkanie miało charakter Panelu dyskusyjnego podczas którego uczestnicy wymieniali się doświadczeniem z zakresu działań dotyczących edukacji globalnej.

Fotorelacja z wydarzenia

Rzeczpospolita praw człowieka- 25 lecie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka -konkurs

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Konkurs miał na celu przedstawienie praw zawartych w Konwencji Praw człowieka.

Warsztaty dla liderów

"Cele zrównoważonego rozwoju - Przyszłość świata zależy od nas"

„Zero głodu”

10 uczniów i 2 nauczycielki wzięły udział w warsztatach „Zero głodu”. Uczniowie pracowali nad koncepcją zadań na jednej ze stacji gry „Fair Train 2017”.