Galeria 2015/2016

Ten rok szkolny rozpoczynamy od tematów edukacji globalnej i zrównoważonego rozwoju.

Piknik fair trade w ramach pikniku na trawie w Parku śląskim

 

Również w maju siedmioosobowa grupa uczniów i 2 nauczycielki wzięła udział w wydarzeniu Piknik Fair Trade zorganizowanym w ramach Śniadania na trawie w Parku Śląskim podczas Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu. Wzięliśmy udział w World Fair Trade Challenge i częstowaliśmy społeczność lokalną Katowic i Chorzowa kawą i herbatą Fair Trade. Uczniowie naszego gimnazjum przygotowali atrakcje dla najmłodszych w strefie animacji: malowanie twarzy, układanie mapy świata i wyszukiwanie na niej miejsc pochodzenia produktów FT, krzyżówki do rozwiązania z pomocą informacji z materiałów edukacyjnych dotyczących Sprawiedliwego Handlu. Zachęcaliśmy do projektowania własnych eko-toreb ze starych T-shirtów i propagowaliśmy ideę upcyclingu czyli wykorzystywania starych przedmiotów i nadawania im nowego przeznaczenia. Oprócz zadań dotyczących sprawiedliwego handlu uczniowie włączali pinknikowiczów do zabaw integracyjnych z piłką i matą edukacyjną.

 

Fotorelacja z pikniku

 

Warsztat dla młodzieży „Sprawiedliwa czekolada”

 

W maju 30 osobowa grupa uczniów wzięła udział w warsztacie dotyczącym produkcji czekolady w „sprawiedliwy sposób”. Na początku uczniowie obejrzeli film edukacyjny „Gorzki smak czekolady”, w którym przedstawiono wykorzystywanie ludzi (w tym dzieci) podczas uprawy kakaowca (łamanie podstawowych praw człowieka, długie godziny pracy w nieludzkich warunkach, niskie wynagrodzenie za ciężką pracę, praca bez umów). Kolejnym etapem warsztatów była dyskusja na temat poprawy sytuacji – co można zrobić aby zmniejszyć ten proceder. Uczniowie dowiedzieli się o organizacji Koalicja Sprawiedliwego Handlu, która stara się godziwie wynagradzać rolników i pracowników fizycznych za swoją pracę przy uprawie, zbiorze i przygotowywaniu kakaowca do procesu przetwarzania. Starali się też zaprojektować książeczkę edukacyjną „Sprawiedliwa czekolada” która przybliżyłaby najmłodszym omawiane zagadnienie. Na późniejszych zajęciach poświęconych tworzeniu książeczki uczniowie podzielili się na mniejsze zespoły odpowiedzialne za poszczególne rozdziały „Przygód Czekoladiksa” i starali się w atrakcyjny sposób, poprzez rymowanki, rebusy i zadania odpowiednie dla najmłodszych, przedstawić proces produkcji czekolady. Zajęcia okazały się bardzo cennym źródłem pomysłów, kreatywności i pomysłowości młodzieży, która swoim działaniem pokazała zaangażowanie i chęć wpłynięcia na swoje otoczenie w edukacyjny sposób. Po warsztatach społeczność uczniowska naszego gimnazjum i ich rodzice mieli okazję obejrzeć wystawę na temat sprawiedliwej czekolady udostępnionej przez stowarzyszenie Koalicja sprawiedliwego Handlu.

 

Fotorelacja z wydarzenia

 

„Prawa człowieka” - warsztaty dla uczniów

 

W marcu grupa uczniów uczestniczyła w warsztacie dotyczącym praw człowieka prowadzonym przez wolontariusza ze stowarzyszenia Planeta A. Celem warsztatu było przybliżenie młodzieży praw każdego człowieka, zwiększenie świadomości na częste łamanie tych praw a zwłaszcza nie przestrzeganie praw dziecka. Uczniowie poprzez kreatywne zabawy (np. jakich praw należy przestrzegać gdyby grupa znalazła się na bezludnej wyspie – tworzenie kodeksu  i norm zachowania w sytuacji kryzysowej) sami nazywali odpowiednie prawa. Doszli też do wniosku, że każdy znający swoje prawa, zarówno dorośli jak i dzieci, staje się wyczulony i wrażliwy na ich łamanie.

Fotorelacja z warsztatów

 

 

 

Dialog kultur - warsztat

W lutym 130 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach prowadzonych przez wolontariusza ze stowarzyszenia The Global Experience. Mohamed  na co dzień jest programistą komputerowym. Lubi poznawać ludzi i ich kultury. W swoim warsztacie, prowadzonym w języku angielskim, opowiadał uczniom jak wygląda życie w Egipcie, co warto wiedzieć odwiedzając ten kraj, podawał fakty i mity. Warsztat zakończony był dyskusją - uczniowie zadawali pytania powstałe podczas prezentacji, żywo reagowali na ciekawostki i chętnie odpowiadali na pytania prowadzącego.

Fotorelacja z warsztatów

Spotkanie z cyklu Eurocafe

Nie jesteś na sprzedaż! Handel ludźmi - współczesna forma niewolnictwa.

 

22 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w w kolejnym spotkaniu otwartym w ramach Klubu Dyskusyjnego „Eurocafe”, zorganizowanym przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct.

Kwietniowe spotkanie odbyło się pod hasłem Nie jesteś na sprzedaż.Handel ludźmi – współczesna forma niewolnictwa”, a jego gościem była st. chor. Straży Granicznej Marlena Brauner, pracownik Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Pani Brauner jest koordynatorem do spraw handlu ludźmi od 2013 roku. Jej praca polega na identyfikacji i udzielaniu pomocy cudzoziemskim, a także polskim ofiarom handlu ludźmi.

Uczniowie wysłuchali wykładu, dowiedzieli się gdzie szukać pomocy w razie omawianej sytuacji, jak przygotować się na samodzielny wyjazd zagraniczny oraz uwrażliwili się na istnienie problemu handlu ludźmi.

 

Fotorelacja z wydarzenia

 

 

Dialog kultur - warsztat

W lutym 130 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach prowadzonych przez wolontariusza ze stowarzyszenia The Global Experience. Mohamed  na co dzień jest programistą komputerowym. Lubi poznawać ludzi i ich kultury. W swoim warsztacie, prowadzonym w języku angielskim, opowiadał uczniom jak wygląda życie w Egipcie, co warto wiedzieć odwiedzając ten kraj, podawał fakty i mity. Warsztat zakończony był dyskusją - uczniowie zadawali pytania powstałe podczas prezentacji, żywo reagowali na ciekawostki i chętnie odpowiadali na pytania prowadzącego.

Fotorelacja z warsztatów

(kliknij w obrazek)

 

Międzynarodowy Dzień Języków

 

W ramach obchodów międzynarodowego dnia języków  w październiku 2015 roku, dwie  grupy uczniów naszego gimnazjum wzięły udział w grze terenowej „Misja Babel”. Uczestnicy czyli  Agenci Bardzo Specjalni musieli stanąć do walki z tajemniczą organizacją o nazwie „Babel”. Zadaniem specjalnym było odzyskanie skradzionych słów i wyprostowanie językowych zawiłości. Uczniowie rozwiązywali zadania z języka francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, angielskiego i niemieckiego. Udział w grze uprzytomnił uczniom jak ważna jest znajomość różnych języków,  umiejętność korzystania z nowych mediów pozwala szybko radzić sobie w sytuacjach komunikacyjnych, współpraca w zespole pozwoliła usprawnić wykonywanie zadań, a dobra zabawa stworzyła miłą atmosferę i tło do gry terenowej, udowadniając że nauka nie musi być nudna.

 

Gra miejska Fair Train

 

W tym roku nasza szkoła była współorganizatorem V edycji gry miejskiej Fair Train. Współpracę z głownym organizatorem rozpoczęliśmy już we wrześniu. W październiku odbyło się szkolenie dla liderów stacji.

Fotorelacja z warsztatów

(aby obejrzeć kliknij w obrazek)

 

18 listopada odbyła się V edycja Gry Fair Train. Głównym tematem gry było hasło tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej "Równość – od słów do czynów". Drużyny zmagały się z zadaniami praktycznymi (upcycling, klimat, igielnica...) oraz rozwiązywały zadania quizowe dotyczące praw człowieka, nierówności, uchodźców, zmian klmatu, sprawiedliwego handlu, celi milenijnych i wielu innych ważnych zagadnień związanych z edukacjią globalną. Na naszej stacji drużyny miały wypowiedzieć się na temat " Co można zrobić aby zmienić świat na lepsze". Z powstałych wypowiedzi powstanie filmik promujący grę. Nasza szkoła reprezentowana była przez 3 drużyny. Dziękujemy wszystkim za współpracę i zapraszamy na fotorelację.

 

 

Eurocafe

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, 19 listopada grupa uczniów naszego gimnazjum wzięła udział w wykładzie i panelu dyskusyjnym "Wolontariat w krajach rozwijających się - historia prawdziwa" w ramach cyklu Eurocafe organizowanego przez Europe Direct w Katowicach.

Uczniowie mieli okazję posłuchać jak wygląda wolontariat za granicą, w krajach gdzie pomocy potrzebuje wiele osób. Na przykładzie wolontariatu na Jamajce, prowadząca opowiadziała swoje doświadczenia w pracy z lokalną ludnością małej miejscowości na Jamajce, gdzie braki prądu, brak bieżącej wody i dostępu do lekarza pogłębiaja kryzys tamtejszych terenów.

Panel dyskusyjny pozwolił doprecyzować zebrane przez młodzież informacje i zadać nurtujące uczniów pytania.

Fotorelacja z wydarzenia

 

 

Kontakt

  • Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach
    40-052 Katowice
    ul. Bartosza Głowackiego 4
  • (32) 251-73-46

Gdzie jesteśmy

Aktualności