Galeria 2013/2014

Zlot klubów wolontariuszy

W maju grupa uczniów pod opieką nauczyciela wzięła udział w zlocie klubów wolontariusza zorganizowanym przez Gimnazjum nr 14 im. Juliusza Słowackiego w Katowicach. Uczniowie wzięli udział w warsztatach ratownictwa medycznego, spotkali się z pisarzem Dariuszem Rekoszem a opiekunowie wzięli udział w debacie oksfordzkiej „Świat przełomu XX/XXI wieku stara się pomóc potrzebującym”. Część praktyczna warsztatów odbyła się w Centrum Zimbardo. Uczniowie z wielu szkół z województwa śląskiego dzielili się doświadczeniem, opowiadali o akcjach przeprowadzanych w swoich szkołach, udzielali wskazówek i nawiązywali nowe kontakty z rówieśnikami dzielącymi tą samą pasję.  

kliknij w ikonę aby obejrzeć całą galerię

Akcja charytatywna "Feed my day"

W kwietniu podczas Dnia Otwartego naszej szkoły we współpracy ze stowarzyszeniem The Global Experience, 3 nauczycieli i grupa 50 uczniów zorganizowała akcję charytatywną „Feed my Day”, podczas której przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na książki dla dzieci z Namibii. Wielu uczniów i nauczycieli włączyło się w akcję piekąc ciasta, ciasteczka i słodkie przekąski lub pomagając w zorganizowaniu i sprawnym przebiegu całego wydarzenia. Akcja, oprócz spodziewanego efektu, czyli zbiórki pieniędzy spełniła jeszcze inne funkcje: zintegrowała uczniów z różnych klas, a także pozwoliła przejąć odpowiedzialność za powierzone im zadania.

Wydarzenie: Edukacja globalna w kinie

Także w listopadzie grupa 40 uczniów i dwóch opiekunów uczestniczyła w wydarzeniu Edukacja Globalna w Kinie. Projekt współfinansowany był w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. W programie znalazł się wykład dra Roberta Pyki (Instytut Socjologii UŚ) na temat globalizacji oraz wykład przedstawiciela organizacji „Świat trzy i my” dotyczący sprawiedliwego handlu. Między wykładami uczniowie próbowali produktów Sprawiedliwego Handlu. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa dotycząca Krajów Globalnego Południa. Wydarzenie zakończyło się pokazem filmów dotyczących edukacji globalnej i sprawiedliwego handlu.

  

 

Gra miejska FAIR TRAIN

W listopadzie 4 uczniów i 2 opiekunów wzięło udział w grze miejskiej „Fair train” przeprowadzonej w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, pod hasłem „Wybierz zrównoważony rozwój” pod honorowym patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego dra Jana Olbrychta oraz Patronatem Polskiej Zielonej Sieci. Celem gry była promocja idei edukacji globalnej; zwrócenie uwagi uczestników na globalne wyzwania i problemy oraz skłonienie do poszukiwania ich rozwiązań. Celem pośrednim było zachęcenie młodzieży do aktywności w czynieniu świata bardziej sprawiedliwym i przyjaznym. W trzyosobowych drużynach uczniowie wykonywali zadania z zakresu sprawiedliwego handlu, praw człowieka, recyklingu, zasady 3R, świadomej konsumpcji. Uczniowie rozwinęli umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji – książek, dokumentów, multimediów, Internetu przygotowując się do gry, a w trakcie i po wydarzeniu uświadomili sobie rolę jednostki w otaczającym świecie.

 

Warsztaty "Euro-Arab dialogue" w Tunezji

W listopadzie dwóch uczniów i jeden nauczyciel wzięli udział w tygodniowej konferencji „Euro-arab dialogue” w Tunezji. W konferencji wzięli udział przedstawiciele szkół stowarzyszonych UNESCO z Europy i krajów arabskich. Celem konferencji było przeanalizowanie realizacji celów milenijnych w poszczególnych krajach uczestników. Uczniowie podzieleni zostali na międzynarodowe grupy robocze, których zadaniem było nakręcenie materiału wideo do nauki języków, udział w projekcie „Read my voice” i innych towarzyszących projektach. Uczestnicy zwiedzili Kartaginę, poznali historię miasta, przez tydzień uczestniczyli w życiu codziennym swoich arabskich rówieśników, poznali ich kulturę i religię, utwierdzili się w przekonaniu, że mimo wielu różnic, dialog miedzy nimi jest możliwy.

 

 Debata Oksfordzka

W październiku jeden nauczyciel i 6 uczniów  naszej szkoły wzięli udział w Debacie oksfordzkiej w ramach Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej. Uczniowie uczestniczyli w debacie „Aktywny obywatel ma wpływ na zmiany w swoim otoczeniu”. Debata dotyczyła miasta Katowice i spraw obywatelskich z kilku ostatnich lat. Po wysłuchaniu argumentów propozycji i opozycji uczniowie zadawali pytania, aby ostatecznie stanąć po którejś ze stron. Udział w debacie  uzmysłowił uczniom fakt, ze każdy obywatel ma prawo głosu i może decydować o losach swojego otoczenia, wystarczy podjąć inicjatywę  i być aktywnym członkiem społeczeństwa.

Międzynarodowy projekt edukacyjny „Junior board 2013/2014”

W roku szkolnym 2013/2014  dwie nauczycielki i 10 uczniów zrealizowało projekt edukacyjny „Junior board 2013/2014” wspólnie ze szkołą w Munster w Niemczech, szkołą Gymnnasia Realit w Izraelu oraz szkołą Shizuoka Prefectural Shimizu Higashi High School w Japonii. Projekt składał się z trzech części podczas których uczniowie dzielili się informacjami dotyczącymi swoich krajów, kultur, otaczającego świata. Jednym z zadań było przedstawienie jak uczniowie widzą samych siebie za 10 lat. Zadanie to było częścią zeszłorocznego projektu Read my voice, który okazał się być prostym narzędziem badającym wiele obszarów społecznych. Wyniki swojej pracy uczniowie prezentowali na platformie internetowej www.theglobalexperience.org.

Międzynarodowa kampania „Call for books”

W kwietniu, po przeprowadzeniu akcji informacyjnej,  nasza szkoła we współpracy ze stowarzyszeniem The Global Experience przyłączyła się do międzynarodowej kampanii „Call for books”, która wspiera umiejętności czytania i pisania wśród dzieci i młodzieży z biednych obszarów świata. Za zebrane podczas akcji charytatywnej pieniądze kupiliśmy książki tematycznie dobrane do preferencji zainteresowanych akcją dzieci i wysłaliśmy je do ich szkoły w Namibii.

Kontakt

  • Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach
    40-052 Katowice
    ul. Bartosza Głowackiego 4
  • (32) 251-73-46

Gdzie jesteśmy

Aktualności