EL PERIÓDICO - gazeta szkolna

 

Redakcja

 

Julia Bigewska

Maja Bigewska

Jakub Dyl

Katarzyna Dudek

Alicja Dziegciarz

Beata Habryka - skład numeru

Larysa Niedziela

 

El_Periodico_czerwiec_2017.pdf

El_Periodico_maj_2017.pdf

El_Periodico_kwiecien_2017.pdf

El_Periodico_marzec_2017.pdf

El_Periodico_luty_2017.pdf

Dodatek do numeru walnetynkowego:

14 lutego czyli data, którą każdy kojarzy z „walentynkami”, ale czy ktoś zastanawiał się skąd to święto pochodzi, jaką ma historię i czemu akurat 14 lutego? A nie na przykład inna data?

Otóż historia tego święta zaczęła się w III wieku w czasach panowania Klaudiusza II. Był to okres, kiedy cesarstwo rzymskie toczyło krwawe bitwy. Klaudiusz II w obawie, że z powodów miłosnych młodzi mężczyźni nie będą chcieli wstępować do armii, zabronił im zawierania związków małżeńskich w wieku 18 – 37 lat. Uważał on, że najlepsi i najwierniejsi ojczyźnie żołnierze to tacy, którzy nie mają rodzin. Jednak nawet w tych czasach byli buntownicy i tutaj okazał się nim biskup Walenty, który potajemnie udzielał kochankom ślubu. Niestety tak to bywa, że czasem trzeba płacić za swoje czyny. Otóż któregoś dnia Walenty został złapany na gorącym uczynku, za co został stracony dokładnie dnia 14 lutego 270 roku. Jednak jego czyny zostały docenione przez papieża Gelasiusa, który w 496 roku ustanowił go patronem zakochanych. Na srebrnym relikwiarzu, w którym znajdują się szczątki biskupa Walentego, umieszczono napis „Święty Walenty, patron miłości”.

Do Polski walentynkowe święto zakochanych doszło z Bawarii i Tyrolu w latach 90 XX wieku. Od 14.02.2002 r. corocznie w Chełmnie, odbywają się największe w Polsce walentynki nazywane walentynkami chełmnijskimi. Warto wiedzieć, że Chełmno jest nazywane miastem zakochanych prawdopodobnie dlatego, że od średniowiecza w chełmnijskim kościele przechowywane są szczątki św. Walentego.

Katarzyna Dudek, 1e

 

El_Periodico_grudzien_2016.pdf

El_Periodico_listopad_2016.pdf

El_Periodico_pazdziernik_2016.pdf

El_Periodico_wrzesien_2016.pdf

AKTUALNOŚCI - po numerze październikowym

Za nami już ponad dwa miesiące szkoły. Dla części uczniów minęły one bardzo szybko, inni natomiast liczą dni do kolejnego weekendu. Zobaczcie, jak wiele się w tym czasie wydarzyło…

Jedną z najważniejszych informacji jest fakt, iż nasi koledzy z klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi. Tegoroczne otrzęsiny miały tematykę mitologiczną, a konkurs odbywający się w trakcie imprezy wygrała klasa 1d. Gratulujemy!

Warto również zwrócić uwagę na to, że niektórzy uczniowie reprezentowali naszą szkołę podczas licznych konkursów międzyszkolnych, jak i pokazali swoje umiejętności podczas starć ze swoimi kolegami ze szkoły. Ogromnie dziękujemy wszystkim za udział. Oto ci, którzy w szczególny sposób pokazali na co ich stać:

  • I miejsce w konkursie różańcowym zdobyła Magda Käppler z klasy 3a.
  • III miejsce w Szachowych Mistrzostwach Katowic zajęli drużynowo: Julia Lempka 3c, Tomasz Sośnierz 2e, Adam Chodnicki 1a i Marcin Żrałek 2c.
  • W XXV edycji wojewódzkiego konkursu matematycznego pt. „Nudna matematyka” II miejsce zajął Piotr Gryglaszewski z klasy 1c, finalistą został Krzysztof Ferda z klasy 1c, a półfinalistą Aleksander Kowina z klasy 1d.
  • Z uczestników turnieju tenisa stołowego można wyróżnić:
    I turniej - p. Furman oraz Wiktor i Piotr z klasy 2d,
    II turniej -
    Aleksander Lilien 2c, Marcin Żrałek 2c i Wiktor Podsadniak 2d.

 

Gorąco zapraszamy do udziału w innych konkursach, których w naszej szkole zdecydowanie nie brakuje. Aby trochę urozmaicić Wam wybór, przedstawię również ciekawe konkursy międzyszkolne, ogólnopolskie a nawet międzynarodowe!

  • Konkurs wiedzy o Williamie Szekspirze, który odbędzie się 28 listopada 2016 r.
  • Konkurs Literacki Akcji Katolickiej – należy stworzyć prace literackie opisujące Wasze doświadczenia w temacie miłosierdzia i oddać je do 21 listopada 2016 r.
  • XXII Ogólnopolski Konkurs „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” – prace mogą być wykonane w technikach malarskich, rysunkowych, graficznych, rzeźbiarskich, fotograficznych, tkanych, haftu i aplikacji, batiku oraz w technikach mieszanych. Format prac: A3 – A1. Termin nadsyłania prac - 9 grudnia 2016 r. Regulamin konkursu
  • Międzynarodowa wystawa SATYRYKON 2017 – do konkursu można zgłaszać rysunki, grafiki oraz inne prace plastyczne i fotograficzne wykonane w dowolnej technice, powstałe w latach 2016 – 2017. Prace można zgłaszać w dwóch kategoriach: TOLERANCJA lub SATYRA I ŻART w terminie nieprzekraczalnym 1 lutego 2017 r. UWAGA! Prace nie mogą być podpisane. Termin nadsyłania prac - 6.02.2017 r. Regulamin konkursu
  • „Wildlife Photographer of the Year 2017” – jest to konkurs fotograficzny organizowany przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i jest w całości poświęcony przyrodzie. Zdjęcia mogą ukazywać zwierzęta i ich zachowania, siedliska dzikiej przyrody a także artystyczne interpretacje natury. Termin nadsyłania prac - 15.12.2016 r. Regulamin konkursu

 

Wszelkie informacje na temat akcji i konkursów znajdziecie na naszej stronie internetowej oraz na tablicy ogłoszeń. Bardzo zachęcam do udziału we wszelkich wydarzeniach i, przede wszystkim, do czytania naszej szkolnej gazetki!

Julia Bigewska

 

Kontakt

  • Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach
    40-052 Katowice
    ul. Bartosza Głowackiego 4
  • (32) 251-73-46

Gdzie jesteśmy

Aktualności